jít naiDNES.cz

Pietní akt na Vítkově: Jak to zvládl ozdravený Miloš Zeman?

Pietní akt při příležitosti vzniku Československa 28. října 2019 v Praze | foto: ČTK

Rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici Miloši Zemanovi prospěl. Ačkoliv má stále problémy s chůzí, což bylo zřejmé i během tradičního pietního aktu ku příležitosti vzniku samostatného československého státu, výrazně se zakulatil v obličeji.

Vojáci na čestný dvůr památníku na Vítkově tradičně přinesli historické armádní prapory za zvuků husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci. Vojenská hudba zahrála také státní hymnu. Nad památníkem prolétly armádní vrtulníky, které na obloze vytvořily trikoloru v národních barvách, a za nimi stíhací letouny Gripen.

Zeman se ceremoniálu zúčastnil v těsném doprovodu dvou bodyguardů. Jeho věnec byl podobně jako dříve položen samostatně, zástupci Parlamentu věnce opět položili společně, stejně jako zástupci armády nebo spolků. Na závěr piety zazněla na památku padlých vojáků Večerka a čestná salva.

Když Miloš Zeman před týdnem nastoupil do Ústřední vojenské nemocnice, mnozí se ptali, zda je prezident zdráv. Na veřejnosti vystupoval ve stavu, který se za dobrý označit nedal. Byl unavený, pohublý a bledý, ztěžka se pohyboval o holi.

Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ale hospitalizaci zdůvodnil tím, že jde pouze o rekondiční pobyt, aby byl prezident absolutně fit na státní svátek 28. října.

A už na Vítkově, kde dnes společně s premiérem Andrejem Babišem položil věnec u hrobu neznámého vojína, bylo vidět, že mu pobyt v nemocnici prospěl. Zeman nemá již tak propadlé tváře jako v minulých týdnech. Stále ale pociťuje slabost v dolních končetinách, kvůli čemuž si stále není v chůzi tak jistý.

Dneska ale Zeman rozhodně čas na odpočinek mít nebude. V poledne totiž jmenuje nové generály a večer pak ve Vladislavském sále předá státní vyznamenání.

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat