Zeman se navezl nejen do uprchlíků: Cizinci jsou pracovitější než Češi

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil besedy se studenty na Vysoké škole finanční a správní. Mluvilo se především o ekonomice, kdy ocenil Josifa Stalina jako výborného ekonoma nebo chybách EU v měnové politice. Po jedné otázce se rozpovídal na téma rozdílů mezi cizinci žijícími v České republice a prozradil, že je pro selektivní přístup.

Jako u jiných podobných příležitostí se projevovala silná prezidentova nedoslýchavost, ale studenti si nakonec s tím handicapem poradili opakováním otázek a zvýšeným hlasem.

Zahraniční posluchačka s východoslovanským akcentem položila Miloši Zemanovi otázku, jak se dívá na nová pravidla, která mohou poškodit cizince dlouhodobě žijící v ČR.

„Odpovědět na tuhle otázku, abych někoho neurazil je těžké. Já mám ale ve zvyku urážet, tak ta odpověď bude snadnější. Já bych rozlišoval dva typy cizinců. Cizince, kteří sem přijíždějí za prací a cizince, kteří sem přijíždějí za sociálními dávkami. Dále cizince, jejichž kultura je slučitelná s naší kulturou a cizince, jejichž kultura není,“ začal Miloš Zeman zeširoka.

Následně poukázal na pracovitost některých národností žijících na území naší republiky: „A teď si to zkombinujme. Představme si takové Ukrajince nebo Vietnamce. Vietnamci posílají děti do českých škol, ty děti mluví výborně česky, Vietnamci jsou daleko pracovitější než průměrný Čech (pozor, tady se mi podařilo urazit českou většinu) A pokud jde o Ukrajince, jde o něco podobného.“

Co se týká uprchlíků z islámského světa, je prezident Zeman mnohem méně shovívavý a dal to také patřičně najevo. „Pokud jde o islámské migranty tak platí, že ti chtějí opravdu jen sociální dávky. Už proto, že jejich kvalifikace většinou neumožňuje začlenění do evropské ekonomiky. A za druhé, jejich kultura je evidentně a výrazně odlišná.“

„Teď jsem přijímal nového saudsko-arabského velvyslance a říkal jsem mu: ‚Blahopřeji vám k vizi 2030, která předpokládá zrovnoprávnění žen.‘ Moje vrozená zdvořilost mi zabránila dodat, že nám se to už podařilo před sto lety. To je důvod, proč jsem pro odlišný, selektivní přístup vůči cizincům. Není cizinec, jako cizinec,“ zakončil toto téma za potlesku studentů Miloš Zeman.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:12 17. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  31
 • Sladký
  11
 • Haha
  10
 • Trapas
  10
 • Tvl
  9
 • Cože
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat