Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Glosa: Boj Zeman vs. slušnost se vymkl kontrole, kam se to vlastně řítíme?

  Její šéf přijel až z Bruselu, aby se účastnil slavnostní akce na Hradě, její poslanci provedli truc akci, kterou jen zase zažehli další hádku s prezidentem Zemanem. Strana TOP 09 si za spory se Zemanem může zčásti sama, na druhou stranu i on si během slavnostní chvíle svá pejorativa může odpustit. Pomyslný Rubikon byl překročen během živého vysílání inaugurace. Kam až to povede dál? A vyhraje tohle vůbec někdo?

  Kde tohle začalo, k tomu je asi těžko se dobrat, je to jako rozmotávat záhadu vesmíru a odhalovat jeho prvopočátek.

  Že se poslanci TOP 09 s Milošem Zemanem vzájemně nemusí, je známo veřejně nejméně už od doby, kdy proti sobě stáli nynější prezident a Karel Schwarzenberg v první prezidentské volbě. Od té doby byla viditelná nesnášenlivost hlavně u Miroslava Kalouska, jeho štafetu po něm převzala mladší krev ve straně.

  Jiří Pospíšil, který byl za TOP 09 zvolen do europarlamentu coby nestraník a poté stranu převzal jako předseda, se vůči Zemanovi nikdy dříve příliš ostře nevymezoval, kritika z jeho směru zaznívala spíše vůči Zemanovým výrokům ohledně Evropské unie, poslední dobou je ale s výroky vůči hlavě státu odvážnější. Nešel na loňské předávání vyznamenání 28. října, protože nechtěl být přítomen tomu, jak se dostává zásluh bývalým komunistům. Na slavnostní inauguraci Zemana sice přišel, ale dlouho tam nevydržel.

  Proč, to už tak nějak víme všichni.

  Uvedení prezidenta do úřadu a státní ceremonie nejsou soukromými večírky, jednou holt máte mandát, tak se musíte vyrovnat i s tím, že na Hradě sedí někdo, kdo vám nevoní. Ve straně TOP 09 s tím mají ale stále větší problém a dávají to ostentativně najevo při každé příležitosti. Nechuť Pospíšila vůči vyznamenaným bývalým komunistům se dá ještě pochopit, ale co ti ostatní?

  Dominik Feri, nejmladší poslanec ve sněmovně, který byl za TOP 09 zvolen, dělá sněmovní politiku na Instagramu, kde neopomněl informovat, že na inauguraci prezidenta sice jde, ale bere si pohřební oblek, stejně jako údajně všichni z klubu TOPky. Na oslavy státnosti 28. října nešel, protože si chtěl počkat, až tu bude lepší prezident. To se mu nevyplnilo (otázkou je, jestli se TOP 09 během dalších voleb do sněmovny dostane, tak to by se Feri nemusel taky vůbec dočkat pozvánky „dle jeho chuti“), ale ani tak si neodpustil nyní dát najevo svoje znechucení nad hlavou státu, což se dá v tomto případě chápat jako znechucení nad volbou lidu. Nad tou stejnou volbou, která dobře placené místo zajistila i jemu.

  Bohužel prezident Zeman během svého proslovu zase neovládl svou jistou dávku pomstychtivosti a ješitnosti, kterou v sobě má, a začal si vyřizovat účty s novináři pod vydavatelstvím magnáta Zdeňka Bakaly, s veřejnoprávní televizí a s tím, že nadržuje TOPce, a to v době, kdy se nikdo nemohl bránit. Jako první se zvedla naštvaná Miroslava Němcová z ODS, za ní pokračovala TOPka v čele s Miroslavem Kalouskem, který měl na klopě placku s Václavem Havlem, a několik senátorů.

  Mnoho lidí se shoduje, že Zemanův útok během proslovu byl naprosto zbytečný, ale tak otázka nezní, spíše je záhodno se ptát, kam až to povede? Ne všichni se Zemanem souhlasí, ovšem tahle z obou stran otevřeně vyjadřovaná nesnášenlivost je už k ostudě všem.

  Moudřejší by měl ustoupit, ale kdo je v tomto případě ten moudřejší?

  Je to hlava státu, která se stejně jako starý pes novým kouskům nenaučí, a všichni víme, že Zeman rozhodně nikdy nebude korektní a nebude smířlivější?

  Jsou to poslanci, kteří na Zemana celý rok otevřeně nadávají, vzdorovitě mu dávají najevo svou nechuť, a Zeman to moc dobře ví? Jsou to ti, kdo na jeho inauguraci nosí placky s nápisem Havel? Jsou to ti, kdo prostřednictvím moci sociální sítě vyzývají k netoleranci toho, kdo byl zvolen do čela země?

  Nejaktivnější člen TOPky Feri píše, že chce hlavně slušnost. Ten stejný člověk, jehož prvním krokem jako poslance bylo odmítnutí pozvánky na Hrad. Ten stejný člověk, co si bere na slavnostní ceremoniál smuteční oblek.

  Jde Feri pohřbít Zemana? Nebo tím pohřbí svoje hlasy?

  Slušnost chtějí i ti ostatní. Třeba i ti, co během voleb na sociální sítě psali – a mezi nimi několik novinářů – že Zeman se plného funkčního období stejně nedožije, umírá na rakovinu, pomočuje se v autě, nemá jednu nohu nebo obě, je po mrtvici, že jeho voliči jsou idioti, ovce určené na porážku, mělo by se jim sebrat volební právo a staré lidi v nejlepším převychovat, v tom horším rovnou střílet.

  Slušnost – omílané heslo dnešního Česka, které volby rozhodně nevyhraje, jak jsme se po zásluze přesvědčili, a které nedodržuje absolutně nikdo, ani ten prezident, ani ti jeho „slušní“ oponenti. Má tahle inaugurační ostuda vítěze? Údajně by to měl být ten, kdo sjednocuje společnost. Ale opravdu demokratická společnost s možností jednotlivé volby pro každého z nás a možností být slyšet každým hlasem jednoho z nás nikdy sjednocená být nemůže, právě pro diverzitu názorů.

  Společnost sjednocuje jenom válka a totalita. Ani v jednom nikdo z nás žít snad nechceme, proto by měl s tolerancí vůči protichůdnému vidění světa každý začít hlavně sám u sebe, zejména když už dojde k nějaké vzácné, alespoň jednodenní shodě, kdy se představitelé státu sejdou na jednom místě.

  A tam se ovládat.

  Všichni do jednoho.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:05 sobota 7. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   113
  • Super
   96
  • Haha
   13
  • Tvl
   12
  • Sladký
   10
  • Cože
   7
  Vybrali jsme pro vás

  Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

  Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

  Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

  Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

  Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

  Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz