jít naiDNES.cz

Pokud by Babiše začali znovu stíhat, zastavím to, nechal se slyšet Zeman, opozice zuří

Pokud by stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno, prezident Miloš Zeman by využil své pravomoci a zastavil by ho. | foto: Profimedia.cz

Miloš Zeman o sobě dal zase vědět a přilil oheň do ohně. Po slovech, která pronesl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov, hnutí Milion chvilek pro demokracii možná svolá před avizovaným 16. listopadem ještě jednu demonstraci. Prezident uvedl, že kdyby stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo bylo obnoveno, využil by své pravomoci a zastavil by ho.

Prezident Miloš Zeman ve zmíněném pořadu uvedl, že využití tzv. abolice nebude potřeba. Podle ústavy ji musí spolupodepsat předseda vlády. Rozhodnutí o zastavení stíhání by považoval za politické.

„Tito dva státní zástupci a zejména státní zástupce Šaroch, který ten spis studoval zhruba rok, odvedli dobrou práci a já si jejich práce vážím,“ uvedla hlava státu.

„Když se do toho už nebude vrtat, bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, prezident má ústavou dané právo abolice,“ řekl v pořadu TV Barrandov prezident. „Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl,“ uvedl Zeman.

Městské státní zastupitelství (MSZ) předloží usnesení o zastavení stíhání společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

Šéf MSZ Martin Erazím řekl, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala. Ztotožnil se tak se závěry dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha ohledně zastavení stíhání.

Na prezidentova slova ihned zareagovali premiérovi odpůrci a opoziční strany.

„Je to drsný vzkaz, tvrdý úder mocenského dua Zeman–Babiš všem, kteří důvěřují principům spravedlnosti a rovnosti před zákonem. Abych se přiznal, možnost abolice mě nepřekvapuje. Andrej Babiš je oddaným služebníkem pana prezidenta. Je třeba dobře sledovat, jaké protislužby za to Hrad od premiéra dostane. Tuto absurdní situaci Česka mohou změnit jen volby. ODS udělá vše pro to, aby z nich premiér odešel poražen a stagnující země se posunula kupředu. To je můj cíl,“ nechal se slyšet předseda ODS Petr Fiala.

„Mám docela obyčejnou lidskou obavu o zdraví Andreje Babiše. Miloš Zeman vždy tvrdil, že milost udělí pouze z vážných humanitárních důvodů. Zjevně ví o zdravotní kondici předsedy vlády Česka něco, co je veřejnosti neznámo,“ rýpl si Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Od prezidenta jde o naprosté pohrdání právem a institutem milosti. Předchozí prezidenti vždy rozhodovali o milostech na základě posouzení právníků a ministerstva spravedlnosti. Miloš Zeman, bez znalosti spisu, už dnes ale evidentně ví, že je Babiš nevinný...,“ doplnil ho šéf strany Jiří Pospíšil.

Fotogalerie

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat