Prezident Miloš Zeman řeší v Lánech s Andrejem Babišem jeho nemocného syna

Prezident pozval na zámek v Lánech premiéra Babiše kvůli kauze spojené s jeho synem. | foto: facebook

Na zámku v Lánech probíhá schůzka prezidenta Miloše Zemana a předsedy vlády Andreje Babiše. Hlavním tématem setkání je vládní krize spojená s hlasováním o nedůvěře vládě kvůli kauze údajného únosu Andreje Babiše mladšího. Zeman již dal v uplynulých dnech najevo, že za premiérem stojí.

Ruch na politické scéně před týdnem vyvolala skrytě natočená reportáž s Babišem juniorem. Obvinil v ní spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu. Babiš to odmítl, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Babiš mladší v reakci na to obvinil svého otce ze lži.

Prezident Zeman dal premiérovi v posledních dnech najevo, že za ním stojí, a popřál mu pevné nervy. Zvěsti o únosu na Ruskem anektovaný Krym považoval dále za divokou konspirační teorii. Kvůli kauze pozval Miloš Zeman Andreje Babiše na zámek v Lánech, kde s ním chce podrobnosti projednat.

Opoziční politici požadují vysvětlení kauzy a vyzvali Babiše k rezignaci. Zároveň se snaží o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Na ní budou chtít hlasovat o nedůvěře vládě. K sesazení kabinetu Andreje Babiše nemá opozice dostatek hlasů, přidat by se k ní museli komunisté nebo sociální demokraté. Vedení ČSSD se chce sejít ve středu a o postupu se rozhodnout do konce týdne. Její předseda Jan Hamáček ale zatím nevidí důvod, proč by měl hlasovat pro nedůvěru vládě.

Babiš prohlásil, že nikdy nerezignuje. Komunistickým poslancům chce situaci vysvětlit na jejich klubu. Na klubu ČSSD byl již minulý týden. Pokud by mu poslanci vyslovili nedůvěru, je Zeman připraven ho znovu do premiérské funkce ustanovit. Babiš by nabídku přijal.

Po skončení schůzky premiér zopakoval to, o čem už promluvil v neděli večer pro TV Nova. Zdůraznil, že jeho syn měl tehdy, když se začala vyšetřovat kauza Čapí hnízdo, psychické problémy, a tak se odebral do Ruska. Prezident Zeman pak měl během schůzky zopakovat to, co už pronesl veřejně. Pokud by padla vláda a podala demisi, pověří premiéra Babiše sestavením vlády.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:12 19. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Trapas
  10
 • Haha
  9
 • Tvl
  9
 • Cože
  8
 • Sladký
  8
Komentáře