Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Krize vlády se prohlubuje: Milion chvilek jde do ulic, Etzler zuřivě pálí do Fialy

  Pavel Blažek, Petr Fiala | foto: Profimedia.cz

  Vláda Petra Fialy prožívá mimořádně kritické období. Podle nejnovějšího průzkumu jí nedůvěřuje rekordní počet lidí, teď navíc dokázala probudit k životu i spící Milion chvilek pro demokracii. Ten svolává „happening“ na dnešní odpoledne, navíc proti premiérovi už se obrací i část twitterové komunity, která dosud byla jeho oporou na sítích.

  Milion chvilek platil za kladivo na minulou vládu Andreje Babiše. Demonstrace rádi navštěvovali tehdy opoziční představitelé a řečnili k desítkám tisícům účastníků.

  Jenže teď se karta obrací. Ačkoliv hnutí dlouhou dobu příliš nereagovalo na popichování veřejnosti, zda v důsledku některých kroků vlády Petra Fialy není čas znovu vyrazit do akce, na dnešek chvilkaři po delší odmlce naplánovali událost. Zdůrazňují ovšem, že se nejedná o protivládní demonstraci, nýbrž o „happening“. Zřejmě si to s vládou nechtějí příliš rozházet.

  Učinili tak kvůli kauze ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který se dlouhé hodiny dobře bavil v hospodě s bývalým ekonomickým poradcem prezidenta Zemana Martinem Nejedlým. S tím Martinem Nejedlým, jehož pětikoaliční představitelé dlouhodobě označují za hlavouna skupiny kolem Zemana a muže velice blízce napojeného na Putinovo Rusko.

  „Není to tak dávno, co koalice Spolu označovala na svých billboardech závislost na Rusku za bezpečnostní hrozbu. Voličům navíc ještě předtím – ve sněmovních volbách – slibovala změnu v podobě odklonu od Putina, od Babiše, od Zemana. Teď ale vláda u vlastního ministra toleruje nejasné vazby na lobbistu Nejedlého, jenž je v hledáčku tajné služby právě pro své kontakty s putinovským Ruskem,“ informuje Milion chvilek.

  „Není divu, že se voliči obou koalic (včetně skalních příznivců Spolu) bouří. Mnohé z nich mohl přesvědčit právě příslib eliminace ruských vlivů a v současné situaci mají právo cítit zklamání. A pokud Petr Fiala nezasáhne, může jejich naštvání ovlivnit i příští volby. Ještě je šance situaci napravit. Bude však nutné, aby premiér co nejdříve jednal. A aby vyslyšel apel občanů na odvolání ministra spravedlnosti Blažka z funkce,“ dodávají.

  Petr Fiala, Pavel Blažek

  Veřejnost sezvali na pražský Klárov dnes v 17 hodin. Avizují, že jejich cílem je přinutit vládu, aby nehrála do karet populistům.

  „Premiér Petr Fiala tomu jen přihlíží a nejedná. Důvěra lidí ve vládu je přitom rekordně nízko a každý další den Pavla Blažka ve funkci přispívá k jejímu poklesu. A hraje tak do karet populistům a extremistům, kteří si brousí zuby na posty v příští vládě. Teď je čas jednat. (...) Nejde o protest proti celé vládě. Cílem je ukázat Petru Fialovi, že občanská společnost stojí za tím, aby nedůvěryhodného Blažka odvolal. A nehazardoval tak zbytečně s důvěrou občanů v politickou reprezentací,“ uvádějí chvilkaři.

  Je skutečně pravda, že důvěra ve vládu i nadále klesá právě v důsledku kauzy ministra spravedlnosti Blažka. Ta rezonuje také uvnitř twitterové bubliny, v níž má běžně Fialova vláda oporu. Do premiéra v posledních dnech velice tvrdě zajíždí novinář Tomáš Etzler, jinak zarytý odpůrce Andreje Babiše.

  „Blažek neskončí, protože premiér Petr Fiala je typický český posera a zbabělec, politický oportunista a mafián, kterému nikdy nešlo o dobro této země. Strachem posraný zbabělec,“ napsal v jednom z příspěvků, zatímco v dalším Fialu označuje za pokrytce odtrženého od reality, jenž má všechny za blby.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:00 čtvrtek 21. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   140
  • Haha
   19
  • Tvl
   19
  • Trapas
   12
  • Sladký
   8
  • Cože
   7