jít naiDNES.cz

Organizovaná spontánnost: Kvůli Letné posílí MHD, instalují pítka i kropicí vozy

Demonstrace Milion chvilek | foto: Profimedia.cz

Budeme tam! Jedeme! Doufám, že na Letné bude stánek se zmrzkou, hlásí ti, kdo se v neděli 23. června chystají na pražskou Letnou, kde proběhne demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu. Očekávaná rekordní účast si žádá nejrůznější opatření, která ve výsledku snesou srovnání s koncerty světoznámých hvězd.

Těch, kdo se v neděli 23. června chystají na demonstraci na Letné, je mnoho. Hnutí Milion chvilek pro demokracii hlásí, že ho demonstrace vyjde až na 1,5 milionu korun, které zaplatí z prostředků z transparentního účtu.

Na nohou jsou také dopravci. Rekordní počet lidí si totiž žádá posilové spoje. „Zjišťujeme naše provozní možnosti a podle toho bude v příštích dnech kapacita jednotlivých spojů operativně navýšena,“ řekla ČTK mluvčí ČD Vanda Rajnochová.

Posílena by měla být také hromadná doprava v okolí. „Účastníkům akce můžeme doporučit přepravu metrem do stanice Hradčanská, plánujeme posílení linek,“ doplnila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

V pohotovosti budou také záchranáři, i když se v neděli žádné tropické teploty neočekávají, chtějí být na akci připraveni. „Přímo na místě plánujeme mít posádky tak, abychom v případě potřeby mohli poskytnout první pomoc, jakmile to půjde,“ uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Hlídky policie zase budou dohlížet na plynulost dopravy.

Organizátoři slíbili zajistit pítka, aby lidé na pláni nekolabovali. Pod pěticí velkoplošných obrazovek má být vytvořená bezpečnostní ulička, kudy budou moci chodit záchranáři. Očekávají, že dorazí až dvě stě tisíc lidí, kteří na Facebooku organizují společné svozy autobusů z regionů.

„Neočekávejte od Milionu chvilek nemožné. Stav naší země a demokracie nezávisí na spolku pár lidí. Závisí na nás všech. Je to na nás všech. Každý z nás musí převzít svůj díl odpovědnosti. A nejde jen o velké demonstrace. Jde především o každodenní drobnou práci,“ řekl do médií za Milion chvilek Mikuláš Minář.

„Je možné, že velký zlom už je blízko. Buďme však připraveni i na to, že změna, kterou požadujeme, může být během na dlouhou trať. Předpokládá totiž vnitřní proměnu celé společnosti. Jsme odhodláni tento běh na dlouhou trať podstoupit?“ ptá se Minář, kterému je jasné, že na takovou přeměnu ani megademontrace nestačí...

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat