Lídr pražské SPD: Praha se má starat jen o vlastní bezdomovce. Řeknu vám, jak to řeší Arabové

Lídr společné kandidátky SPD a Trikolóry Milan Urban zašel s Expresem do...

Lídr společné kandidátky SPD a Trikolóry Milan Urban zašel s Expresem do bezdomovecké kolonie pod Hlávkovým mostem. | foto: Pavel Dvořák, Tilen Vajt

Bezdomovecká kolonie pod Hlávkovým městem už desítky let neodmyslitelně patří k pražským Holešovicím. Redakce Expresu tam před více než půl rokem navázala kontakt s partou, která pospolu drží už několik let. Přímo z prostranství pod mostem je nedávno vyhnala rekonstrukce, našli si ale místo o kousek dál po proudu Vltavy a přespávají v kójích, které vyfasovali od městské části Praha 7 loni před Vánoci. V rámci předvolebního speciálu jsme právě na toto místo vzali jednoho z kandidátů na primátora, Milana Urbana, který vede koalici SPD, Trikolóry a několika dalších subjektů. Urban strávil velkou část života v zahraničí, a tak může srovnávat. Proč nejsou žádní bezdomovci v zemích Perského zálivu? Jak se s nimi vypořádává policie v Londýně? A jak by Urban řešil problém bezdomovců v Praze?

Milan Urban není mediálně známou postavou, spousta lidí bude nejspíše tápat, jestli snad SPD do čela kandidátky náhodou nezlákala někdejšího ministra průmyslu a ikonu ČSSD. Dvaašedesátiletý architekt a urbanista má celou řadu zkušeností ze zahraničí, byl členem britské Labouristické strany, pracoval na elitních manažerských pozicích Abú Zabí. V minulosti už byl pražským zastupitelem, také předsedal dozorčí radě Pražské plynárenské.

Redakce Expresu s Urbanem vyrazila do již zmíněné bezdomovecké kolonie. Známou tváří zdejší party je bezdomovec Dan, který v minulosti pracoval, ale kvůli zrádné Parkinsonově chorobě přišel o místo ve stavební firmě a skončil na ulici. V okolí Hlávkova mostu žije třicet let.

„Je to smutná situace. Všeobecně se dá říci, že bezdomovectví je hanba západního světa. V jednadvacátém století by se to nemělo dít,“ krčí rameny Milan Urban.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 pondělí 9. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • 33
  • 7
  • 6
  • 5
  • 3
  • 3

Přímo na místě jsme se ho zeptali, jak situaci s bezdomovectvím řešit. Není tajemstvím, že Praha má v tomto směru už dlouhé roky velký problém, vznikají nejrůznější kolonie a stanová městečka, lidé bez domova, ale třeba i narkomani se potulují centrem přímo před očima turistů.

Milan Urban se na vlastní oči přišel podívat do bezdomovecké kolonie pod Hlávkovým mostem.

„Je třeba se tomu věnovat cíleně, především monitorovat počet bezdomovců, tedy skutečný počet, protože ta čísla se často rozcházejí. Potom bych to viděl tak, že bychom měli pomáhat bezdomovcům, kteří jsou původem z Prahy. A diskutovat nad domovským právem, co se týče bezdomovců mimopražských,“ říká Urban.

Milan Urban na cestě za bezdomovci

Domovské právo platilo na území Československa za první republiky. Povinnost postarat se o člověka bez domova přisuzovalo městu, ze kterého dotyčný pocházel. Jedná se tak o poměrně nekompromisní názor, podle Milana Urbana ale není možné, aby se do Prahy sjížděli bezdomovci z celé země.

„A samozřejmě, nejlepší je určitě lidi motivovat k návratu do normálního života. Ačkoliv někteří to nebudou chtít, protože na ulici žijí třeba patnáct či dvacet let,“ dodává.

Bezdomovci se z prostranství pod mostem museli vystěhovat dál po proudu Vltavy.

Koalice, kterou Urban do voleb povede, problém bezdomovectví hodlá řešit v rámci jakéhosi sociálního balíčku.

„Máme to v programu SPD jako součást sociální kapitoly. Prioritou pro nás jsou ale senioři, chceme zajistit jejich důstojné stáří, je tu nedostatek domovů důchodců, domovů pro nemocné s alzheimerem, hospiců a tak dále,“ vysvětluje Milan Urban.

Jak jsme již zmínili, uchazeč o primátorský post procestoval spoustu zemí. Studoval v Německu, pracoval ve Washingtonu, v Británii či třeba v Abú Zabí. Zajímalo nás proto srovnání Prahy právě s těmito městy.

„Jako student jsem pracoval ve Spojených státech, bylo to ve Washingtonu, kde byly azylové domy pro muže a ženy. Šlo o uvolněné federální budovy, v domě pro muže bylo přes dva tisíce jedinců. Většina klientů byli lidé s mentálními problémy, protože tehdy se v USA razil progresivistický názor, že by se měly otevřít dveře psychiatrických léčeben a měli by se vypustit klienti ven, ať se o ně postarají komunity,“ vypráví Urban.

„V USA je to v porovnání s Českem mnohem horší, mají tam k tomu ohromný nárůst drogově závislých. V zemích Perského zálivu zase bezdomovectví oficiálně vůbec neexistuje, tam mají silné rodinné vazby, každý tam má nějakou rodinu a nepsanou povinností je se o svoje blízké, například prarodiče, postarat. Navíc tam de facto nepřijímají žádné uprchlíky, tudíž tam nejsou lidé, kteří by odněkud přišli, nic neměli a skončili na ulici,“ pokračuje Urban.

Lídr kandidátky SPD a Trikolóry Milan Urban se s námi byl podívat do bezdomovecké kolonie pod Hlávkovým mostem.

Expresu také popsal, jak efektivně se s bezdomovci vypořádává Londýn, ve kterém roky žil.

„V podstatě bezdomovce z centra města převážejí pryč. Občas jsou vidět o víkendu v londýnském City. Když jsou zavřené kanceláře, oni polehávají ve vchodech. Tam je ale všude ochranka a policie, která to okamžitě řeší represí,“ popisuje kandidát na primátora.

Na rozhovor s Milanem Urbanem se podívejte ve videu. Druhý díl rozhovoru, týkající se pražské dopravy, přineseme již brzy!

Fotogalerie