jít naiDNES.cz

Milan Šteindler už Zemana za komika nepovažuje, mluví o autoritářském režimu

Milan Šteindler se domnívá, že většina lidí nedokáže odlišit to dobré od špatného, ale už ho to nerozčiluje jako dříve. | foto: Profimedia.cz

Milan Šteindler již překročil práh šedesátky, odstěhoval se z Prahy do Kouřimi a vypořádal se depresemi souvisejícími s přechozenou boreliózou. Rád by namaloval kubistický obraz a natočil svůj dosud nejlepší film. Nicméně se stal přesvědčeným pesimistou, a tak nazírá i aktuální politickou situaci.

Pro všechny případy je vybaven. „Je třeba nevycházet ven bez svačiny, kdyby došlo k deportaci. Nebo by nastal moment, kdy je třeba urychleně emigrovat. Což v poslední době člověk nikdy neví,“ řekl spoluzakládající člen Divadla Sklep a scenárista České sody v rozhovoru Českého rozhlasu Plus.

Milan Šteindler se domnívá, že většina lidí nedokáže odlišit to dobré od špatného, ale už ho to nerozčiluje jako dříve. „Politika je výběr toho nejlepšího z toho nejhoršího, přesto se s některými fakty nemůžu smířit. Vím, že když se mi něco nelíbí, můžu jít třeba na náměstí protestovat a vyjádřit tak hlasitě svůj nesouhlas.“

„Před časem jsem říkal, že dvojice Zeman a Ovčáček úspěšně navazuje na tradici našich českých komických dvojic – jako Voskovec a Werich, Suchý a Šlitr, Smoljak a Svěrák, my dva s Davidem Vávrou – a že jsou ze všech nejlepší, protože jsou velmi autentičtí. Na druhou stranu v okamžiku, kdy pan prezident vyhrál podruhé volby, tak hned svým prvním projevem mi dal najevo, že už končí sranda, že už to není komická dvojice, ale je svým způsobem nebezpečná,“ vyjádřil se k přetrvávajícímu personálnímu složení na Hradě.

„Když někdo hned na inauguračním projevu začne vyhrožovat a říkat, že má opozice a i ti, kdo mají jiný názor, držet hubu, a použije ekvivalent toho výrazu, tak to tedy, jak by řekl bývalý pan prezident Klaus, lehce nadzvedávám obočí,“ pokračoval humorista, který sám nevidí v současnosti prostor pro podobnou politickou satiru, jako byla Česká soda už proto, že by byla příliš drsná.

„Tlak na veřejnoprávní média působí tak, že si oni dávají pozor, aby nezavdali příčinu k nějakému ještě většímu tlaku a záminku k tomu, aby na něj mohly ty síly, které prosazují spíše autoritářský režim, dále útočit, takže to docela chápu,“ komentuje situaci kolem ČT i ČRo.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:47 28. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  39
 • Super
  19
 • Haha
  10
 • Tvl
  9
 • Sladký
  8
 • Cože
  7
Komentáře

Mohlo by vás zajímat