Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Vynikající člověk, okolnosti jeho smrti jsou příšerné, smutnili kolegové generála Jakubů (†49)

  V pátek v ranních hodinách se v Jihlavě uskutečnil pohřeb brigádního generála vojenské rozvědky Milana Jakubů (†49). Ten minulou sobotu podlehl následkům nehody u Špindlerova Mlýna, kterou měl způsobit amatérský automobilový závodník Vojtěch Ch. Posledního rozloučení se zúčastnilo více než sto lidí. Dorazili generálovi kamarádi, kolegové, ale i jeho dvě dcery. Manželka se dostavit nemohla, protože je po autonehodě stále v nemocnici.

  „Takový pohřeb v Jihlavě nepamatuji,“ sdělil novinářům Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy.

  Před posledním rozloučením podle Málka probíhaly důkladné přípravy. 

  „Přípravy probíhaly od sedmi hodin, psi ohledávali terén,“ doplnil mluvčí, podle něhož si rodina nepřála účast novinářů v obřadní síni. Do ní se ale nedostalo také mnoho lidí z kapacitních důvodů. V síni je prostor zhruba pro sto osob, několik desítek truchlících tedy čekalo během obřadu venku.

  Na místě byly věnce od generálových přátel, ale také například od kardinála Dominika Duky, prezidenta Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše. 

  Během obřadu se střídali dva řečníci: civilní a vojenský. Poslední rozloučení s Milanem Jakubů trvalo přesně půl hodiny, na rakvi byla umístěna čepice zesnulého generála.

  „Loučení není nikdy lehké, zvlášť když je to loučení poslední,“ zaznělo v dojemné smuteční řeči, která mnohé hosty rozplakala.

  Pohřeb Milana Jakubů.

  Během obřadu se střídali dva řečníci.

  V obřadní síni zazněly tři dojemné písně, které podle původního plánu neměly hrát.

  Jednalo se o skladby Petra Spáleného (Až mě andělé), Guns N’ Roses (Knockin’ on Heaven’s Door) a Metallicy (Nothing Else Matters). Pravděpodobně to byly oblíbené písně zesnulého generála.

  Milan Jakubů

  Na místě byla Vojenská policie se služebními psy a hrála vojenská hudba.

  Na místě byla Vojenská policie se služebními psy, hrála vojenská hudba a součástí piety měl být i přelet gripenů. Z toho ale nakonec sešlo kvůli nepříznivému počasí. Zazněla ale vojenská salva, pohřeb byl ukončen hymnou České republiky.

  Na svého kamaráda a kolegu před novináři zavzpomínal ředitel Vojenského zpravodajství brigádní generál Jan Beroun. Zpráva o úmrtí Milana Jakubů ho zastihla, když byl na cestě ze Dnů NATO v Ostravě.

  „Byla to nesmírně smutná zpráva, doslova šokující. Milan byl můj nejbližší spolupracovník. Ta smrt je tragická, ale okolnosti, za kterých se to stalo, jsou nesnesitelné, budeme na něj vzpomínat jen v tom dobrém, byl to vynikající člověk a vynikající voják,“ smutnil po obřadu brigádní generál Beroun, který poté poděkoval všem přítomným novinářům za to, jak k pietě a požadavkům rodiny přistoupili.

  „Bezprostředně po tragédii se armáda spojila s rodinou a bude i nadále v kontaktu a připravena pomoci. Je to naprosto běžná součást interní kultury, budeme stále v kontaktu,“ dodal Beroun, podle něhož se pohřbu nemohla zúčastnit manželka Milana Jakubů, protože je po nehodě stále v nemocnici. 

  Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.

  Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun děkoval novinářům za chování během piety.

  Naopak v obřadní síni byly podle tiskového mluvčího Ministerstva obrany Jana Pejška obě generálovy dcery.

  Mezi hosty nechyběl náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata. Ten ale přítomným novinářům odmítl dát vyjádření. 

  Dorazil také generálmajor Jan Kaše, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Právě ten měl přinést věnec z Hradu.

  Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.

  Dorazil také generálmajor Jan Kaše.

  Ostatní kolegové a známí generála Milana Jakubů rozhovory pro média odmítli. Byli ze smrti svého kamaráda evidentně zdrcení.

  Milan Jakubů

  Kamarádi a kolegové byli ze smrti generála Jakubů zdrcení.

  Brigádní generál Milan Jakubů zemřel v sobotu na následky tragické nehody u Špindlerova Mlýna. Ve své Škodě Rapid jel s manželkou údajně na nákup. 

  V tom se zčistajasna objevil v protisměru závodní mustang, který řídil amatérský jezdec a nadšenec do automobilů Vojtěch Ch. Vedle něj seděl ještě jeho dvanáctiletý bratr.

  Vojtěch Ch. údajně do generálova auta naboural až ve 150kilometrové rychlosti. Podle některých svědků se měl na silnici honit se svým otcem, jenž jel také v mustangu.

  Policie z nehody stále nikoho neobvinila. Vojtěch Ch. byl z nemocnice propuštěn v úterý. 

  Z nehody si odnesl jen lehčí zranění. Z nemocnice ale skrz média vzkázal, že svého činu lituje, a vyvrátil, že by se svým otcem na silnici závodil.

  Vše o nehodě čtěte ZDE.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:12 25. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   52
  • Haha
   52
  • Cože
   52
  • Tvl
   44
  • Sladký
   41
  • Trapas
   40

  Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

  Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

  Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

  Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

  Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

  Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz