Pohřeb brigádního generála, kterého smetl pirát v mustangu: Věnec poslal i prezident

27. září 2019
Brigádní generál Milan Jakubů, který ve věku 49 let podlehl na místě zraněním, jež utrpěl ve své Škodě Rapid při srážce se silničním pirátem v mustangu u Špindlerova Mlýna, má dnes v Jihlavě poslední rozloučení. Nejen s blízkými a přáteli, ale i s armádou díky vojenským poctám.

Zatímco nejbližší rodina se samozřejmě s Milanem Jakubů rozloučí v soukromí obřadní síně, před síní mu může vzdát hold široká veřejnost.

Nechybí ani členové armády, dokonce ani věnec od prezidenta Zemana. Mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil, že věnec od hlavy státu leží u katafalku.

Milan Jakubů

Smuteční hosté, tedy ti, kteří se dají počítat mezi přátele a kolegy, se do obřadní síně ani nevejdou a musejí stát venku na dešti. Snad jako by si počasí uvědomovalo celou událost, v Jihlavě je pošmourno, skoro až tma, a nepříjemně prší.

Mezi hosty nechybí lidé z Ministerstva obrany, přijel i náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata.

Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.

Mezi hosty byl i Aleš Opata.

Je tu Vojenská policie se služebními psy a hraje vojenská hudba, součástí posledního rozloučení měl být i přelet gripenů, které měly letět od Čáslavi, ale nakonec z přeletu sešlo kvůli nepříznivému počasí.

Z obřadní síně zazněly tóny skladeb Až mě andělé, Nothing Else Matters nebo Knockin’ on Heaven’s Door, což byla hudba na přání rodiny.

Milan Jakubů

Zazněla i vojenská salva, součástí posledního rozloučení byla ke konci i hymna České republiky.

Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.
Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.
Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.

Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, pro Expres sdělil, že takový pohřeb Jihlava ještě nezažila, a potvrdil, že média nesměla do obřadní síně na přání rodiny brigádního generála Milana Jakubů. Jan Beroun, ředitel Vojenského zpravodajství, poděkoval médiím za to, jak k pietě přistoupila, a řekl, že chce rodině pomáhat a podporovat ji.

Pohřeb brigádního generála Milana Jakubů.

Jan Beroun

Brigádní generál Milan Jakubů zemřel v sobotu během tragické nehody u Špindlerova Mlýna. Do jeho Škody Rapid měl údajně vrazit amatérský závodník Vojtěch Ch., který řídil půjčený mustang.

Policie stále ještě z nehody nikoho neobvinila, manželka generála Jakubů leží ve vážném stavu v nemocnici, pohřbu se tedy nemohla zúčastnit. Vojtěch Ch., vedle něhož seděl jeho dvanáctiletý bratr, měl jen lehká poranění a je propuštěn do domácího léčení.

Vše o nehodě čtete ZDE.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:43 25. ledna 2020. Anketa je uzavřena.

  • 65
  • 56
  • 48
  • 42
  • 40
  • 38
Komentáře