Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Ministr luxusu Bek: Senát mu platí milion za nic. Nejdražší vládní byt a na Moravu s majáčkem

  Ministr školství Mikuláš Bek se má skvěle.

  Ministr školství Mikuláš Bek se má skvěle. | foto: koláž Expresu

  Že se zaměstnanci ve školství nemají dobře? To rozhodně neplatí pro toho nejvyššího. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) sebe i rodinu obklopuje luxusem, který hradí stát. Senát mu za minulý rok proplatil více než milion korun, přestože tam téměř vůbec nechodí. Má nejluxusnější pražský byt ze všech členů vlády, a když se mu zachce domů na Moravu, houkne na svého šoféra, aby zapnul majáček.

  Se sérií několika zjištění o tom, jak si Mikuláš Bek umí užívat výhod pro vládní představitele, přišla Mladá Fronta Dnes. Ta už v dubnu zjistila, že má ministr školství nejdražší bydlení ze všech kolegů.

  Za jeho byt na pražském Břevnově, který je realitní kanceláří popisován jako luxusní, putuje ze státní kasy 57 tisíc korun měsíčně.

  „Z mého pohledu není rozumné, aby ministr, když má malé dítě, opustil rodinu a žil s ní pouze o víkendech nebo jednou za čtrnáct dní o víkendu. Takže většina ministrů má bydlení, které odpovídá potřebě jednoho člověka a já od začátku působení ve vládě potřebuji byt, který umožňuje fungování i s rodinou, což je tři plus kuchyňský kout o osmdesáti metrech čtverečních,“ sdělil ministr.

  Bek má dítě s manželkou Markétou, někdejší ředitelkou Scia. Mimochodem právě na Břevnově je před šesti lety vyfotili během rande fotografové Expresu. Tehdejší rektor Masarykovy univerzity v Brně měl manželku, právě v reakci na fotografie ale tehdy oznámil, že se už nějakou dobu rozvádí.

  Ministr školství Mikuláš Bek s manželkou Markétou.

  Na rodnou Moravu, do Hajan u Brna, ale Bek ve skutečnosti míří poměrně často, zdaleka ne jen o víkendech či jednou za čtrnáct dní. Podle zdroje MF DNES někdy ministr ve skutečnosti tráví v úřadu pouze tři dny v týdnu.

  A aby se nezdržoval, neváhá v případě kolony zapnout majáček a dálnici prosvištět. Jako před měsícem, když na Vysočině ve směru na Brno začal hořet návěs kamionu, který převážel osobní automobily, a doprava se na několik hodin zastavila. Majáček by přitom Bek měl zapínat pouze když plní povinnosti pro stát nebo je v ohrožení, což se podle zjištění MF v tu chvíli nedělo.

  19:03 – čtvrtek 16. 5. 2024 - jede ministr. Vůz s ministrem Bekem projíždí záchranářskou uličkou kolonou, která se na dálnici D1 vytvořila ve směru na Brno kvůli nehodě.

  „Úkolem řidiče je dle pokynů ministra dopravit ministra včas a bezpečně na určené místo,“ vysvětlila stručně mluvčí resortu Tereza Fojtová.

  Požitky Mikuláše Beka tím ale nekončí. Zarážející je třeba i jeho docházka v Senátu, který mu minulý rok na náhradách vyplatil přes milion korun, jak spočítaly Novinky.cz. Z 679 hlasování hned 520krát chyběl a už dva roky v horní komoře nevystoupil ani nepředložil žádný zákon.

  Manželé rádi tráví čas na golfu.

  Bek si nechal proplatit například za nájem kanceláře a vybavení přes 300 tisíc korun, dalších 48 tisíc korun padlo za telefon a internet a 628 tisíc korun na platy jeho dvou asistentů stál.

  „Moje účast na plénu Senátu je určena překryvy s jednáním vlády. Senát, na rozdíl od Sněmovny, nenastavil žádné řešení, které by umožňovalo účast na plénu i na vládě ve středu. Tak je tomu i dnes, kdy má vláda výjezdní zasedání mimo Prahu,“ hájil se Bek na dotaz Novinek.

  Pravdou přitom je, že Senát často jedná i ve čtvrtek.

  Když k luxusnímu vládnímu bydlení, autu s řidičem, které žádná kolona nezdrží a náhradám od Senátu přičteme ještě ministerský plat přes 200 tisíc korun plus benefity v podobě hrazení nákladů na cestování, má se ministr školství jako král.

  Fotogalerie