Žádná vysoká, základní vzdělání! Nová studie boří mýty o vzdělaných migrantech

Průzkum o vzdělanosti migrantů boří zaběhnuté představy. | foto: Profimedia.cz

V souvislosti s probíhající migrační krizí se často mluví o tom, že uprchlíci proudící do Evropy jsou vzdělaní lidé, kteří zdejší společnost výrazně obohatí. Statistika, o níž informoval rakouský server Krone.at, ovšem naznačuje, že se věci ve skutečnosti mají trochu jinak. Právě do Rakouska totiž podle ní přicházejí lidé, kteří mají ve velké většině případů absolvovanou pouze povinnou školní docházku. Vysokou školu nemá dokončenou ani deset procent z nich!

Informace, že mezi migranty přicházejícími do Evropy je mnohem více vzdělaných lidí, než se očekávalo, byla založena například na průzkumu starém tři roky. Ten byl ovšem proveden na pouhých devíti stovkách lidí, tudíž nemohl být považován za příliš přesný.

Právě to potvrdila nová studie, kterou představily některé rakouské servery. Ta již pracovala s počtem více než 32 tisíc lidí a její výsledek zcela boří představy, které o vzdělání migrantů dosud panovaly.

Bezmála 28 tisíc ze všech migrantů, na nichž je studie postavena, pochází ze Sýrie, Afghánistánu, Ruska, Iráku a Íránu. Jak píše server Die Presse, vysokoškolské vzdělání má sotva 10 procent z nich, zatímco téměř 70 procent má vzdělání doslova bídné.

Vůbec nejhůře jsou na tom Afghánci. Drtivá většina z nich, konkrétně 87,2 procenta, disponuje pouze základním vzděláním.

Například mezi migranty z Iráku bylo podle již zmíněné studie z roku 2016 skoro 40 procent vysokoškoláků. Jenže mezi více než dvěma tisíci nově dotazovanými lidmi už jde jen o necelých 17 procent.

Nejlépe na tom jsou dle studie Íránci, mezi nimiž bylo bezmála 21 procent vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Dalším problémem pak je i skutečnost, že se mnozí migranti označují za vyučené řemeslníky, většinou ale nemají žádný doklad, který by jejich kvalifikaci dokazoval.

Rakousko se řadí k zemím, které se snaží alarmující situaci spojenou s migrační krizi důrazně řešit. Vláda se například aktuálně snaží prosadit zákon, který by žadatelům o azyl zakázal vycházení v nočních hodinách, tedy jakousi večerku. Zákon, který má omezit vzrůstající kriminalitu zejména mladých migrantů, posvětil i rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:28 pondělí 13. května 2019. Anketa je uzavřena.

  • 79
  • 30
  • 23
  • 12
  • 11
  • 10