Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  V Německu začíná být horko. Mainstreamoví novináři označují důchodce za ultrapravičáky

  V německé Chotěbuzi eskaluje napětí související se vzrůstající kriminalitou migrantů. Místní obyvatelé se tomu rozhodli učinit přítrž a hromadně vyrazili protestovat do ulic, kde se jich sešly podle všeho až tři tisíce. Dění v Chotěbuzi mapoval britský politický aktivista Tommy Robinson, jenž se zaměřil rovněž na německé novináře, kteří označují demonstranty za příznivce krajní pravice.

  Během posledních týdnů došlo v německé Chotěbuzi hned k několika útokům na místní obyvatele. Na přelomu roku mladý Syřan zavraždil důchodkyni, v lednu pak útočníci stejné národnosti před obchodním centrem bezdůvodně napadli pár a o týden později na stejném místě pořezali muže v obličeji.

  Často také dochází k potyčkám mezi místními a skupinkami agresivních cizinců, kteří v některých případech neváhají napadat i následně zasahující policisty.

  Zločiny azylantů v Chotěbuzi i v celém Německu zvedly ze židlí tisícovky místních, kteří v ulicích města uspořádali hromadnou demonstraci. Anglický politický aktivista Tommy Robinson se ji rozhodl zdokumentovat a ptal se přítomných obyvatel na situaci, která ve městě nastala.

  „Odehrálo se tu několik útoků nožem ze strany migrantů vůči Němcům. Ale možná důležitější je, jak se tu proměnila atmosféra. Je tu atmosféra strachu, pocitu nebezpečí na veřejnosti. A není to problém jenom Chotěbuzi,“ vypráví postarší muž, jeden z pořadatelů.


  Robinson v reportáži poukazuje na to, že německá mainstreamová média protestující občany často nálepkují.

  „Ano, že jsme rasisté, základna hnědých košilí a podobně,“ přikyvuje žena a doplňuje: „Na Západě i na Východě se musíme spojit. Děje se to všude, po celém Německu.“

  V tom ale do rozhovoru vstupuje jiná žena a pořadatelce říká, že lže, protože útoky se všude nedějí. Robinson ji tedy žádá o vysvětlení, ona ale odmítá komunikovat a usilovně zakrývá kameru.

  Reportér ji proto označí za fašistku, která protestující nechce nechat vyjádřit názor a nazývá je lháři a nacisty, načež si žena odchází stěžovat policii. V průběhu situace vychází najevo, že jde o novinářku z Berlína.

  Novinářům německých médií pak Robinson věnuje pozornost i ve zbytku reportáže. Poukazuje na fakt, že zastírají pravdu a útočí na lidi, kteří se rozhodnou proti německé migrační politice vyjádřit odpor. Označují je prý za fašisty, neonacisty a rasisty.

  „V mainstreamových zprávách to neukážou, ale když se informujete, zjistíte, že se každý den něco stane,“ přitakává mu žena, do jejíž řeči předtím vstoupila novinářka z Berlína.

  Do křížku s přítomnými žurnalisty se Robinson po incidentu s berlínskou novinářkou dostane ještě jednou. Když chce vyzpovídat reportérku německé ARD, do jejich rozhovoru zasáhne jeden z jejích kolegů se slovy: „Nic mu neříkej.“

  Žena ale přesto odpovídá a přiznává, že místní demonstranty považuje za ultrapravicové. Když jí Robinson ukazuje na přítomné starší dámy, které rozhodně jako extremistky nevypadají, reportérka uznává, že ne všichni přítomní musí být příznivci krajní pravice. 

  Ve skutečnosti ale záběry z demonstrace dokazují, že o akci neonacistů a krajně pravicových stran rozhodně nešlo. Nespokojení jsou především úplně obyčejní lidé, ve spoustě případů místní důchodci.


  Robinson pak narazí i na reportéry německé stanice Deutsche Welle. Ptá se jich, jestli budou účastníky demonstrace označovat za „ultrapravičáky“.

  „My v Deutsche Welle tak říkáme lidem z AfD. To jsou ultrapravičáci. Nejsou všichni pravicoví extremisté, ale jsou ultrapravičáci. Jsou jimi ve smyslu řešení, jakými chtějí zastavit migraci,“ vysvětluje mu reportérka. 

  Robinson jí ale oponuje: „Vše, co slyším AfD říkat, je, že současný migrační plán vpustil teroristy, sexuální násilníky a vrahy do země. AfD to chce zastavit. To z nich dělá ultrapravici?“

  „Nedělalo by to z nich ultrapravici, kdyby chtěli bojovat se zločinem. Pokud dochází ke zločinu, Německo musí jednat, samozřejmě,“ říká žena.

  Přestože reportérka celou dobu otevřeně komunikuje, zničehonic jako by si uvědomila, že by jí rozhovor mohl uškodit a otáčí. „Chci, abyste to vymazal,“ říká důrazně britskému reportérovi a začne odstrkovat kameru, když zjistí, že rozhovor hodlá zveřejnit.

  Situace v Chotěbuzi je vypjatá už delší dobu a zvyšuje se i hrozba střetů mezi místními obyvateli a migranty. Před pár dny policie například narazila na skupinu příznivců krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa, kteří rozdávali letáky burcující k odporu společně se slzným plynem.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:36 pondělí 11. června 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   112
  • Tvl
   13
  • Haha
   8
  • Sladký
   7
  • Cože
   6
  • Trapas
   5

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 20. října 2020, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz