Španělsko? Nechceme! Posádka lodi s migranty si určuje, která země ji má přijmout

19. srpna 2019
Přes dva týdny kotví humanitární loď Open Arms se 107 migranty na palubě u italského ostrova Lampedusa. Její posádka čeká a tlačí na přijetí, jenže italský premiér Matteo Salvini ve svém odmítavém postoji nehodlá ustoupit. Pomoc proto nabídlo Španělsko, jenže z lodi přišla překvapivá odpověď: K vám nechceme!

Vzali si snad příklad z německé aktivistky Caroly Racketeové, která se svým neohroženým nájezdem na ostrov Lampedusa stala pro spoustu lidí hrdinkou? 

Posádka humanitární lodi Open Arms se 107 migranty na palubě nejspíš skutečně má pocit, že se evropská migrační politika bude podřizovat jejím požadavkům.

Open Arms kotví nedaleko Lampedusy už přes dva týdny a marně čeká na přijetí. Italský ministr vnitra Matteo Salvini na pokyn premiéra Giuseppa Conteho povolil vylodění 27 nezletilým, více ale ustoupit nechce.

A tak se do případu vložily další dvě země. Francie nabídla přijetí 40 migrantů, Španělsko pak dokonce rozhodlo, že se v přístavu Algeciras mohou vylodit všichni. 

Na první pohled by se situace mohla zdát vyřešena. Jenže to má háček, loď Open Arms do Španělska prostě nechce. Prý je to totiž moc daleko na to, v jakém rozpoložení se migranti na palubě nacházejí.

Loď Open Arms se 107 migranty na palubě odmítla nabídku Španělska na zakotvení...

Loď Open Arms se 107 migranty na palubě odmítla nabídku Španělska na zakotvení v jeho přístavu.

„Španělsko jako přístav nepřijímáme, protože se nacházíme v krajní humanitární situaci. Migranti se nyní potřebují především vylodit. Je nemyslitelné plout šest dní,“ prohlásila tisková mluvčí organizace.

Kapitán lodi se už před dvěma dny nechal slyšet, že situace na palubě je jako časovaná bomba. Migranti prý ztrácejí trpělivost, jsou nervózní a dochází mezi nimi ke sporům o kousek stínu či jídla. Někteří v týdnu drželi protestní hladovku, v neděli zase nejméně čtyři lidé vyskočili do moře a snažili se na ostrov doplavat, členové posádky je ale dostihli a vzali zpět na palubu.

Loď Open Arms se 107 migranty na palubě odmítla nabídku Španělska na zakotvení...

Itálie přijala 27 nezletilých z lodi Open Arms.

Podle italského ministra vnitra Salviniho ovšem situace na lodi tak vážná, jak o ní mluví pracovníci Open Arms, ve skutečnosti není.

„Řeknou nám, abychom z lodi vzali nemocné, kteří nakonec nemocní nejsou. Chtějí, abychom nechali vylodit nezletilé, a pak se ukáže, že mnozí z nich nezletilí nejsou. Ověříme zdravotní situaci, která nakonec není tak naléhavá,“ prohlásil.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:38 úterý 17. prosince 2019. Anketa je uzavřena.

  • 35
  • 30
  • 23
  • 21
  • 21
  • 14
Komentáře