Záchranná loď přivezla do Itálie 373 migrantů najednou. „V Libyi nás týrají,“ tvrdí

26. ledna
Záchranná loď Ocean Viking, již provozuje nevládní charitativní organizace SOS Méditerranée, přivezla k italským břehům bezmála čtyři stovky migrantů najednou. Dobrovolníci je zachránili z moře, na rozbouřených vlnách pak běženci strávili tři dny, než loď dostala povolení zakotvit, přičemž mnoho z nich podle organizace trpělo mořskou nemocí. Spousta z migrantů pak promluvila o hrozivých podmínkách v libyjských táborech.

Loď s 373 migranty na palubě zakotvila ve městě Augusta na Sicílii. Bylo mezi nimi i 165 dětí, více než dvacítka z nich ve věku do čtyř let. Pracovníci organizace je zachránili u libyjského pobřeží.

Většina z běženců pochází ze zemí jižní části Sahary. Záchranářům řekli, že prchají z uprchlických táborů v Libyi, kde museli čelit hrozivým podmínkám.

„V Libyi nás všechny nacpali do jednoho domu a nemohli jsme jít, kam jsme chtěli. Jednou jsem byl venku, když přijeli lupiči. Chtěl jsem varovat ostatní v táboře, ale pak na mě vystřelili a já spadl na zem. Myslel jsem, že jsem mrtvý, prostě mě tam nechali. To se v Libyi děje pořád,“ řekl serveru Arab News devatenáctiletý Kylian z Mali.

O tom, jak hrozivé podmínky v libyjských uprchlických táborech panují, se mluví dlouhodobě. Migranti, kteří si některým z nich prošli, mluví o pekle na zemi, kde běžně dochází k týrání a bití ze strany policie a dozorců.

„Od těch, které jsme zachránili, jsme slyšeli příšerné příběhy o nelidském zacházení, které museli v Libyi snášet,“ nechala se slyšet koordinátorka záchranné mise Luisa Albera.

Ta také apelovala na evropské státy, aby toho začaly dělat více pro záchranu migrantů, kteří přes moře z takových táborů prchají.

„Společnost toho musí pro záchranu lidí ve Středomoří dělat více. Závisí na tom příliš mnoho životů. Členské státy EU musí najít nějaké udržitelné řešení a také se musí zasadit o mechanismus rychlého vylodění, který by podporoval pobřežní státy, jako je Itálie a Malta,“ říká.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 středa 26. května 2021. Anketa je uzavřena.

  • 142
  • 19
  • 19
  • 12
  • 11
  • 10
Komentáře