Nebozí migranti? Mladí kluci s iPhony berou útokem italskou Lampedusu

6. října 2020
„Nevidím tu žádné uprchlíky, jen dobře živené Tunisany,“ pravil italský protiimigrační politik a šéf Ligy severu Matteo Salvini při nedávné návštěvě ostrova Lampedusa. Podle některých si jen honil politické body, jenže na jeho slovech přinejmenším něco bude. Tranzitní ostrůvek mezi severní Afrikou a jihem Evropy v posledních měsících praská ve švech právě pod náporem migrantů z Tuniska, kde přitom žádná válka ani hladomor nezuří. Čím dál více Tunisanů do Itálie míří i přesto, že mají v rodné zemi práci.

Ekonomičtí migranti z Tuniska prý touží po lepším. Tvrdí to ve svém článku reportér agentury AP Mehdi El Arem.

„Kdysi to byli jen nezaměstnaní mladí muži, nyní tu 130 kilometrů dlouhou cestu absolvují celé rodiny. Dokonce i ty, které mají v Tunisku práci nebo na pohled dobré vyhlídky,“ píše El Arem.

„Ten středomořský úsek může být nebezpečný, šance na získání azylu v Evropě je téměř nulová a po dlouhé karanténě na lodi jim hrozí vyhoštění. Jenže ti lidé se domnívají, že potenciální odměna tato rizika převáží,“ vysvětluje.

S rostoucím počtem přijíždějících migrantů skutečně zpřísnily podmínky pro udělení azylu, jenže to mnohé Tunisany neodradilo. 

Na jih Itálie připlouvá čím dál více Tunisanů. Neprchají před válkou, ale...

Na jih Itálie připlouvá čím dál více Tunisanů. Neprchají před válkou, ale jen za lepším.

„Můj syn je starý měsíc a půl, a pokud budu mít šanci okamžitě emigrovat, půjdu si zlepšit život,“ vypráví sedmadvacetiletý Tarek, který se prý do Itálie pokoušel uprchnout už desetkrát. Povedlo se mu to letos v březnu, kvůli zuřící pandemii koronaviru ho ale úřady obratem poslaly zpátky do Tunisu.

„Všichni tuniští muži, ženy, a dokonce i děti chtějí touto cestou jít,“ dodává.

Statistiky jeho slova podtrhují. V letošním roce tvořil počet Tunisanů, kteří na Lampedusu připluli, 42 procent ze všech příchozích migrantů. Loni to přitom bylo „jen“ 23 procent a před rokem 2017 to bylo dokonce 5 procent.

Migranti na ostrově Lampedusa

Migranti na ostrově Lampedusa

Přívaly migrantů, jimž ve skutečnosti o holý život nejde, už začínají lézt krkem obyvatelům Lampedusy. Ostrov začíná být přeplněný, žadatelé o azyl pospávají na ulicích a nemalá část z nich ignoruje nařízenou karanténu, často například jednotlivci utíkají z detenčních zařízení.

Dochází proto k protestům, některé z nich jsou dost vyhrocené. Když například 30. srpna ke břehům ostrova připlouvala rybářská loď s 450 Tunisany na palubě, obyvatelé Lampedusy se shromáždili u břehu a pokřikovali na ně, aby se vrátili, odkud přišli. 

Italové z Lampedusy chtějí stávkovat, ostrov se hroutí pod náporem migrantů.

Italové z Lampedusy chtějí stávkovat, ostrov se hroutí pod náporem migrantů.

Guvernér Sicílie v posledních týdnech několikrát avizoval, že Lampedusa migrační invazi zkrátka nemůže dál zvládat. Nevypadá to, že by situace zatím pohnula.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:17 středa 3. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • 144
  • 60
  • 42
  • 29
  • 19
  • 18
Komentáře