Maročan se 27krát pořezal! Migranti chtějí do Evropy, drží hladovky a hrozí sebevraždami

18. února
Migranti na Kanárských ostrovech, které vláda zadržuje v hotelech a migračních centrech, jsou čím dál zoufalejší. Do Evropy se dostat nemohou a mezi místními vůči nim roste nenávist, policie řeší čím dál více rasisticky motivovaných útoků. Někteří uprchlíci se začali organizovat a vyhlásili hromadnou protestní hladovku, další sahají k zoufalým činům. V jednom z několika případů se mladý Maročan pořezal na sedmadvaceti místech!

Situace graduje především na ostrově Gran Canaria. V posledních týdnech tam navzdory koronavirovým opatřením došlo k několika demonstracím, místní domobrana se také měla v mnoha případech domluvit a podniknout doslova hon na migranty.

Vláda na ostrově zadržuje kolem sedmi tisíc migrantů, kteří se zoufale chtějí dostat dál do Evropy. Značná část z nich proto sahá k zoufalým činům.

Podle španělského listu El País se například mladý Maročan sedmadvacetkrát pořezal na noze, když protestoval proti tomu, že si jeho matka nemůže dovolit operaci jater.

V jiném případě jeden migrant dalšího v záchvatu vzteku pořezal na břiše, další se zase pokusil skočit z balkonu. A podobných případů přibývá.

„Trpíme tu velkým psychickým tlakem. Normální vězeň alespoň ví, jak dlouho bude jeho trest trvat. Já ale nevím, kdy se z Kanárských ostrovů dostanu, a moje děti mezitím čekají, až jim pošlu peníze,“ říká pro El País Maročan Aziz Bouabid. 

Migrantům se často nelíbí podmínky v zařízeních, kde jsou dočasně ubytováni. Před dvěma týdny vyhlásilo asi 450 Maročanů v provizorním táboře v uzavřené škole protestní hladovku. Ve vojenském středisku si zase stěžovali na absenci teplé vody.

Migranti v zařízení na ostrově Gran Canaria

Migranti v zařízení na ostrově Gran Canaria

Další mají panický strach z toho, že budou deportováni zpět do země, odkud přišli.

„Vystudoval jsem v Maroku právo, dostal jsem dva diplomy, ale není tam žádná práce. Investoval jsem 4 tisíce eur (přes 100 tisíc korun, pozn. red.), abych se sem dostal. Nemůžu se teď vrátit, rozumíte?“ říká Maročan Abd Latif.

Řada migrantů zorganizovala demonstrace v ulicích. Objevily se dokonce transparenty jako „Evropa, nebo smrt“.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:25 pátek 18. června 2021. Anketa je uzavřena.

  • 91
  • 16
  • 14
  • 13
  • 10
  • 9
Komentáře