jít naiDNES.cz

Somálec znásilnil dívku, deportaci se vyhýbá: Mám deprese a stresovou poruchu!

Somálec Yaqub Ahmed se stále vyhýbá vyhoštění. Prý trpí depresemi. | foto: koláž Expresu

V roce 2007 somálský uprchlík Yaqub Ahmed se dvěma kumpány znásilnil šestnáctiletou dívku, za což následně vyfasoval devítiletý trest. Po propuštění úřady rozhodly o jeho vyhoštění, jenže když už loni v říjnu seděl v letadle mířícím do Somálska, postavili se za něj ostatní cestující a jeho převozu zabránili. Dodnes se Ahmed na ostrovech drží jako klíště. Nyní se dalším pokusům o vyhoštění brání s tím, že trpí depresemi.

Je to příběh jako ze špatného filmu. V říjnu loňského roku se několik cestujících v letadle mířícím z londýnského letiště Heathrow vzbouřilo a zabránili deportaci třicetiletého Somálce Yaquba Ahmeda. Zřejmě se považovali za hrdiny. Jenže později se ukázalo, že jde o násilníka pohybujícího se v radikálním prostředí.

Ahmed totiž v roce 2007 spolu se dvěma kumpány, z nichž jeden později nejspíš zemřel v Sýrii jako bojovník Islámského státu, brutálně znásilnil teprve šestnáctiletou dívku. Ta se z útoku dosud nevzpamatovala.

Somálský násilník dostal devět let za mřížemi, podle informací serveru The Sun si z toho odseděl jen čtyři roky. Pak byla nařízena jeho deportace, jak ale bylo zmíněno, ta se nezdařila.

Yaqub Ahmed tak dodnes zvesela žije ve Velké Británii. Tamní daňové poplatníky jeho věznění, soudy i opatření, aby ze země neuprchl a nevyhnul se tak deportaci do Afriky, stálo už 330 tisíc liber, tedy zhruba 9 a půl milionu korun. A ještě další peníze nejspíš toto hřátí si hada na prsou stát bude.

Ahmed se svými právníky se totiž aktuálně snaží zablokovat další pokus o deportaci do Somálska. Důvod k tomu má tento násilník zajímavý: trpí depresivní a posttraumatickou stresovou poruchou, přičemž se už prý více než jednou pokusil o sebevraždu. Tak měla jeho stav vyhodnotit specialistka.

Z čeho trauma má, to je otázkou. Jeho právníci se také snaží o obnovu procesu, protože Ahmed je prý nevinný.

Oběť: Je to nechutnost

Celá situace kolem násilníka pochopitelně vůbec netěší jeho oběť. Dnes osmadvacetiletá žena trpí posttraumatickou stresovou poruchou, její znásilnění bylo zvlášť brutální.

„Je to směšné, jeho duševní zdraví je stavěno nad to moje. Je to naprosto nechutné a jsem zděšena tím, že používá tuto výmluvu, aby se pokusil vyhnout deportaci,“ řekla britským médiím.

Šokovaná je i z toho, že zatímco se jí nedostává žádné odborné pomoci, kterou by potřebovala, Yaquba Ahmeda mezitím zkoumají psychiatři.

„Bylo mi řečeno, že bych měla navštěvovat specialistu, ale nemůžu si dovolit platit léčbu z vlastních výdajů a NHS (britská zdravotní služba, pozn. red.) mi zdroje neposkytne. Jsem bez jakékoliv psychiatrické podpory, zatímco jeho zkoumají odborníci. Jestli si myslí, že je jeho život těžký, tak by si měl zkusit žít ten můj,“ prohlásila.

Komentáře

Mohlo by vás zajímat