Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Aférka pirátky Krausové? Důvěrná schůzka s mužem, který figuruje v korupční kauze!

  Pirátka Michaela Krausová se přátelsky loučí s vysoce postaveným mužem JCDecaux Tomášem Tenzerem, který figuruje v korupční kauze. | foto: Parlamentní listy

  Piráti si zakládají na transparentnosti, ale tahle situace zrovna průhledně nepůsobí. Parlamentní listy se dostaly k exkluzivním fotografiím dokumentujícím schůzku mezi vysoce postavenou členkou magistrátu Michaelou Krausovou a kvůli korupci trestně stíhaným technickým ředitelem společnosti JCDecaux Tomášem Tenzerem. Pravděpodobně není náhodou, že se blíží vypsání výběrového řízení na nového provozovatele městského mobiliáře.

  Sotva svou politickou kariéru rozjela, už musí Michaela Krausová odrážet druhý skandál. Předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů a přítelkyně druhého muže strany Jakuba Michálka si po pornoaférce prochází tentokrát aférkou, jež budí zajímavé otázky.

  Server Parlamentní listy se dostal k fotografiím, které zachycují schůzku Krausové s technickým ředitelem společnosti JCDecaux Tomášem Tenzerem. Konkrétně vystupuje z jeho auta s blaženým úsměvem a mává mu na rozloučenou, jako by byla přinejmenším jeho dobrá kamarádka. Fotografie podle listu pocházejí z policejního spisu.

  Tenzer přitom figuruje v korupční kauze a je v hledáčku policie. V minulosti se měl podle policejních odposlechů domlouvat s místostarostou Prahy 1 Michalem Valentou z ODS na parametrech výběrového řízení na pronájem reklamních ploch.

  Společnost JCDecaux nakonec lukrativní zakázku dostala a Valentovi nakonec vyplatila podezřelých 200 tisíc korun. Oficiálně za konzultace.

  Pirátka Michaela Krausová se přátelsky loučí s vysoce postaveným mužem JCDecaux...

  Přátelské rozloučení Krausové a Tenzera

  Zajímavé je, že schůzka proběhla v době, kdy se blíží výběrové řízení na prodej reklamy v městském mobiliáři. Aktuálně má mobiliář na starosti právě JCDecaux, a to za podmínek mimořádně výhodných pro společnost, ale nevýhodných pro město. Smlouva mezi JCDecaux a Prahou vyprší v roce 2021 a prodloužena právě kvůli nevýhodnosti nebude.

  Reklamní společnost přitom obnovení spolupráce potřebuje jako sůl, protože zneplatněním smlouvy mezi dceřinou společností Rencar a Dopravním podnikem hlavního města Prahy, o němž rozhodl soud, přišla o obrat ve výši více než 100 milionů korun.

  Pirátka Michaela Krausová se přátelsky loučí s vysoce postaveným mužem JCDecaux...

  Tomáš Tenzer

  Vztah mezi Krausovou a Tenzerem se přitom zdá být poměrně hluboký. Parlamentní listy už dříve informovaly o tom, že se právě jedna z předních tváří Pirátů podle svědectví úřednice z magistrátu snažila za každou cenu Tenzera prosadit do magistrátní komise pro městský mobiliář.

  Kromě toho server s odkazem na policejní zdroje uvedl, že s vysoce postaveným mužem JCDecaux má podvádět svého partnera a druhého muže strany Jakuba Michálka.

  Kromě Krausové se pak trestně stíhaný Tomáš Tenzer má stýkat i s dalšími vysoce postavenými představiteli magistrátu a jednotlivých městských částí.

  Parlamentní listy už získaly vyjádření samotné Krausové. Ta schůzku s Tenzerem potvrdila, prohlásila však, že k ní došlo v době, kdy o jeho trestním stíhání nevěděla. A jakmile se o něm dozvěděla, kontakty přerušila.

  „Schůzka na žádost pana Tenzera skutečně proběhla. V momentě, kdy se objevily informace o jeho trestním stíhání, jsem s ním přerušila veškeré kontakty. A odkázala jsem ho, aby se v případě jeho jakýchkoliv budoucích podnětů obrátil na gesčně příslušného radního v oblasti jeho podnikání, tedy Jana Chabra (TOP 09), případně na naše protikorupční analytiky, protože jsem chtěla předejít potenciálním mediálním spekulacím ohledně nezávislosti Pirátů,“ řekla Krausová.

  Michaela Krausová je ve videu k poznání i podle pih na rukou, ale ona sama...

  Michaela Krausová

  „V evidenci schůzek se jméno pana Tenzera nevyskytuje, podstata naší schůzky se totiž netýkala zájmů společnosti JCDecaux vůči magistrátu. V době, kdy jsem ještě neznala okolnosti týkající se stíhání pana Tenzera, jsem v dobré víře s dotyčným hovořila jako s whistleblowerem,“ dodala. 

  Kontaktovali jsme i šéfa Pirátů Ivana Bartoše, ten nám napsal následující: „Je evidentní, že probíhající boj společností jako JCD či Bigboard o zakázku na městský mobiliář způsobuje, že se vrhá špína na ostatní ve snaze získat tuto lukrativní zakázku. Ujišťujeme Pražany, že zakázka bude vysoutěžena transparentně a nenecháme se podobnými snahami o diskreditaci zastrašit.“

  Na další otázky ale zatím neodpověděl.

  Šéf TOP 09 a Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil textovkou vzkázal, že budou požadovat po Krausové vysvětlení.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 17:50 11. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   110
  • Trapas
   45
  • Super
   33
  • Tvl
   27
  • Cože
   26
  • Sladký
   26

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

  Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

  Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

  Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz