Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Metro D nevzniká a minimálně do léta ani vznikat nebude. Primátor si s Pražany jen hraje

  Zdeněk Hřib společně s Adamem Scheinherrem dohlíželi na geologickým průzkum. | foto: Facebook/@zdenek.hrib.primator

  Praha zatím nezískala potřebné stavební povolení pro výstavbu prvního úseku metra D. Následně bude muset magistrát vybrat pomocí veřejné zakázky samotného zhotovitele projektu. Z toho tedy vyplývá, že s výstavbou může město začít nejdříve v létě letošního roku. Zdeněk Hřib se Pražanům přesto opakovaně chlubil, že to byl on, kdo výstavbu zahájil. Jenže vzhledem k tomu, že primátorovi minulý měsíc vyjádřili koaliční partneři nedůvěru, mohou být jeho oslavy předčasné.

  Geologický průzkum v Praze na Pankráci pražský magistrát honosně označil za zahájení výstavby metra D. Jedná se však o logický nesmysl, protože město zatím nemá povolení výstavbu zahájit. Zkoumání podloží, které bylo utvářeno během prvohor silnou vulkanickou aktivitou, tak raději někteří začali nazývat nultou fází výstavby.

  Už samotné průzkumy nejsou vůbec jednoduché, jelikož tunely nového metra mají být velmi blízko tunelů, které se razily pro linku C.

  Zisk stavebního povolení bude podle odhadů trvat minimálně ještě půl roku. Město však chce udělat na Pražany dojem, a tak už nyní vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby. To zaskočilo i jednoho z koaličních lídrů Jana Čižinského (Praha sobě). 

  „Pan radní Adam Scheinherr možná pracuje až příliš rychle, když vypsal výběrové řízení, aniž bychom měli na stole povolení stavby,“ řekl v úterním Rozstřelu Čižinský s tím, že jsou zkrátka kroky, které je třeba provádět jeden po druhém.

  Doba výstavby prvního úseku by se podle smlouvy měla pohybovat kolem sedmi a půl roku. Zakázka by měla přijít město na astronomickou sumu 10,829 miliardy korun bez daně.

  Smlouvu s vítězem výběrového řízení plánuje DPP podepsat do konce června 2020 a po získání pravomocného stavebního povolení začít se stavbou prvního úseku metra D v průběhu letošního léta, což je v rozporu s tím, co Pražanům vzkazoval primátor Zdeněk Hřib.

  Ten tvrdil, že výstavbu zahájil už loni.

  „Odškrtáváme si úspěšně další a další úkoly na cestě k metru D. Jsem velmi rád, že příprava běží tak rychle. Při svém nástupu do funkce jsem jen snil o tom, že bychom za pouhý rok stihli podat žádost o stavební povolení a mít úspěšně zahájený geologický průzkum,“ radoval se náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP Adam Scheinherr.

  Výstavba metra D by mohla začít už v létě letošního roku.

  Všechny zmíněné časové údaje počítají s ideálním a bezproblémovým vývojem realizace projektu, což je vzhledem ke zkušenostem z předešlých velkých staveb velmi odvážné. 

   „Výstavba metra D patří nejen svým objemem, ale i významem bezesporu k největším stavebním zakázkám nejen v Praze, ale také v celé České republice. Je to stavba, která má bezchybně sloužit stovkám milionů cestujících další desítky let,“ řekl generální ředitel DPP, který rovněž doufá, že výstavba metra započne už letos v létě.

  Nová linka metra D pro Pražany bezesporu znamená hodně a budou bedlivě sledovat kroky svých volených zástupců. Doufejme tedy, že výstavba nové trasy metra začne v pořádku už letos, ačkoliv primátor metro podle svých vyjádření staví už od loňského léta.

  Fotogalerie

  Premium

  Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

  Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

  Premium

  Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

  Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

  Premium

  Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

  Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz