Me Too ničí Nobelovy ceny: Letos se zřejmě nebudou udělovat!

Dopad podivné kampaně Me Too na udílení Nobelových cen nabírá nový rozměr. Nejenže se Švédská akademie pod tíhou obvinění manžela jedné z členek ze sexuálního obtěžování několika žen bortí jako domeček z karet, nyní to navíc vypadá, že Nobelova cena za literaturu nebude tento rok vůbec udělena! Veřejně to připustil i známý spisovatel Peter Englund.

V polovině dubna jsme vás informovali o tom, že kampaň Me Too, která je namířena proti sexuálnímu násilí, v podstatě pomalu rozkládá Švédskou akademii udílející Nobelovy ceny za literaturu.

Důvodem je, že si osmnáct žen po letech vzpomnělo na sexuální násilí, které na nich měl páchat Jean-Claude Arnault. Zarážející ovšem je, že jednasedmdesátiletý muž vlastně fakticky ve strukturách akademie ani nefiguruje a přímý vliv na udílení Nobelových cen nemá.

V čem je tedy problém? Některým členům akademie vadí, že zatím nijak usvědčený Arnault, o jehož sexuálních útocích zjevně neexistují ani důkazy, je manželem jiné členky – Katariny Frostensonové.

A vadí jim to natolik, že Fronstensonovou vyzvali k odstoupení. Jenže švédská básnířka odchod z akademie odmítla a její vyhazov nebyl ani odhlasován, na což část členů odpověděla rezignací.

Je také třeba podotknout, že členům akademie vadí kromě obvinění ze sexuálních útoků i to, že měl Arnault vynášet jména budoucích laureátů Nobelových cen za literaturu, mimo jiné třeba v případě Boba Dylana před dvěma lety. Tématem číslo jedna je však samozřejmě kampaň Me Too.

Jak se zdá, odchodem členů Švédské akademie hysterie kolem obvinění Jeana-Clauda Arnaulta zdaleka nekončí. A zřejmě bude mnohem hůř. Jak totiž podle agentury AFP sdělil švédskému rozhlasu známý spisovatel Peter Englund, v akademii se velmi živě diskutuje o tom, že bude letošní udílení Nobelových cen za literaturu zrušeno!

„Vzhledem k situaci, v níž se akademie nyní nachází, by bylo nejlepší odložit udělení ceny o rok,“ prozradil.

To stejné pak potvrdil i dočasný předseda Anders Olsson, který ve své funkci nahradil Saru Daniusovou, první ženu v čele Švédské akademie, která v důsledku krize přibližně před dvěma týdny svůj post dobrovolně opustila. I Olsson připustil, že zrušení letošních literárních Nobelovek je tématem číslo jedna a jasno v něm bude brzy.

Zapříčiní snad hysterická kampaň Me Too, při níž ženy po letech a bez důkazů veřejně obviňují muže z údajného obtěžování, kompletní rozpad Švédské akademie?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:35 24. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  15
 • Sladký
  9
 • Super
  8
 • Tvl
  8
 • Haha
  7
 • Cože
  6
Komentáře