Zemi těsně mine asteroid. Jeho dopad by způsobil novou dobu ledovou

Pátého března Zemi jen těsně mine téměř kilometrový asteroid. Ten už jednou kolem naší planety prolétl před dvěma lety, nyní se má přiblížit na pouhých 17 tisíc kilometrů. Co by hrozilo, kdyby se vesmírné těleso se Zemí srazilo? Vědci se shodují na tom, že by šlo o opravdu katastrofický scénář.

Fotogalerie

Vesmír křižuje nespočet těles, jedním z nich je i asteroid pojmenovaný 2013 TX68. Téměř kilometrový kamenný masiv již kolem Země prolétl před dvěma lety. 5. března letošního roku chystá svůj návrat.

Tentokrát bude mnohem blíže než kdy předtím.

Asteroid by po dopadu uvolnil do atmosféry obrovské množství popelu a prachu. To by zastínilo až čtvrtinu slunečního svitu a ochladilo Zemi o 8 stupňů.

Podle výpočtů astronomů prolétne asteroid pouhých 17 tisíc kilometrů od Země. To je zhruba dvacetkrát blíže, než je od Země Měsíc.

Co by se ale stalo, kdyby asteroid 2013 TX68 zkřížil svou dráhu se Zemí a s planetou by se srazil? Nic pěkného by obyvatele Země rozhodně nečekalo.

Asteroid by zničil vše v blízkosti dopadu. Město by vymazal během vteřiny a zanechal jen patnáctikilometrový kráter.

Dopad kilometrového asteroidu, který by se v zemské atmosféře o něco zmenšil, by vytvořil zhruba patnáctikilometrový kráter. Vše v okolí by pochopitelně dopadem bylo zničeno. Do atmosféry by se uvolnily tisíce tun popelu a prachu.

Pokud by k dopadu nedošlo v poušti, okolí několika stovek kilometrů od kráteru by zachvátily požáry. Dopad do moře by vytvořil až stometrové vlny tsunami.

Dopad asteroidu do moře by vyvolal obří vlny tsunami.

V atmosféře by uvolněný prach, popel a zplodiny zůstaly až deset let. V důsledku by to způsobilo malou dobu ledovou. Prach by totiž zastínil Zemi až o čtvrtinu slunečních paprsků. Průměrná teplota všude na planetě by klesla zhruba o 8 stupňů.

Planeta by rovněž zažila období obrovského sucha, dešťů by bylo zhruba o polovinu méně. Cizí částice v atmosféře by zároveň urychlily proces oslabování ozónové vrstvy.

V naší sluneční soustavě se pohybuje zhruba 1600 potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se mohly srazit se Zemí.

V rámci katastrofy, která by po dopadu asteroidu 2013 TX68 nastala, vědci zároveň uklidňují, že by sice lidem nastaly krušné časy, ale takové, které by se daly s časem překonat.

Na to, aby došlo k masivnímu vymírání druhů, což se stalo osudným například dinosaurům, by byl potřeba minimálně desetkrát tak velký asteroid.

Obavy ale můžeme pustit z hlavy.

Astronomové všechny ujišťují, že asteroid Zemi mine a je i možné, že ne tak těsně, jak vypočítali. V naší sluneční soustavě existuje zhruba 13 tisíc asteroidů. Z toho zhruba 1600 vědci vyhodnocují jako možné riziko pro střet s naší planetou.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:35 čtvrtek 9. června 2016. Anketa je uzavřena.

  • 36
  • 28
  • 25
  • 24
  • 12
  • 12