Özil upadl v nemilost kvůli Erdoganovi: Němci jsou rasisti, nadávají mi do tureckých prasat

Poprvé spustil Mesut Özil poprask společnou fotkou, pak mu hlava Turecka šla dokonce za svědka na svatbě. S Recepem Erdoganem, který aktuálně vede invazi svojí armády do Sýrie, ho pojí hluboký přátelský vztah. V Německu, jehož je fotbalista občanem, mu to ale dávají pořádně sežrat. „Třeba po vyřazení ze světového šampionátu na mě křičeli: Vrať se odkud jsi přišel, turecké prase,“ vypráví Özil v rozhovoru pro The Athletic.

Neprožívá lehké chvilky. Celý svět dobře ví, že je Mesut Özil dobrým přítelem tureckého prezidenta Erdogana, vždyť ten mu šel dokonce i za svědka na svatbě.

Teď když Erdogan zaútočil na Kurdy na severu Sýrie, to samozřejmě fotbalistovi mnozí předhazují.

Özil se sice narodil v Německu, ovšem tureckým rodičům, láskou k zemi svých předků se navíc nikdy netajil. Od mládežnických výběrů reprezentoval Německo, jeho reprezentační kariéra ale skončila v roce 2018. Naštval se, protože mu všichni začali nadávat za to, že se právě s tureckým prezidentem vyfotil.

„Když vyhrajeme, jsem Němec. Když prohrajeme, jsem uprchlík,“ napsal tehdy v prohlášení.

Nyní se o přátelství s Erdoganem, které mu zlomilo vaz a mnozí Němci mu jej nemohou odpustit, rozpovídal pro server The Athletic.

„Erdogan je turecký prezident. Osobě v takové pozici bych prokázal respekt vždycky. Narodil jsem se v Německu, ale Turecko je součástí mého života. Kdyby kancléřka Angela Merkelová přijela do Londýna a chtěla mě vidět a mluvit se mnou, taky bych samozřejmě souhlasil. Jde jen o úctu k nejvyšší osobě v zemi,“ prozradil Özil.

Poté, co fotka oběhla fotbalovou veřejnost, se prý setkal s obrovskou vlnou rasismu. A nepostavil se za něj prý vůbec nikdo.

„Byla to správná volba, skončit. Cítil jsem se nerespektovaný a nechráněný. Poslouchal jsem rasistické nadávky, i od veřejných osob, ale nikdo z nároďáku nevystoupil a neřekl: Hej, to je náš hráč, toho nemůžete urážet. Všichni byli ticho a nechali to být,“ popisuje hráč londýnského Arsenalu.

A s německým národem jako takovým si Özil vůbec nebere servítky, podle něj jsou v něm rasismus a antisemitismus hluboce zakořeněny.

„Rasismus tu byl vždy, ale lidé využili té fotky, aby ho vypustili ven. V Německu to jsou hlavní problémy, jen se podívejte, co se stalo minulý víkend v Halle, další antisemitský útok. Rasismus už tu není jen záležitostí krajní pravice, ale pronikl i do středu společnosti,“ řekl.

Prezident Erdogan novomanželům měl co říct.

Özil dokonce v rozhovoru popsal vlastní zkušenosti s tím, jak na něj někteří lidé v Německu kvůli jeho tureckému původu útočí.

„Když jsme vypadli z mistrovství světa (právě před ním internet oběhla jeho fotka s Erdoganem, pozn. red.), šel jsem ze hřiště a Němci na mě křičeli: Táhni do svojí země, na*er si, turecké prase... Ještě před turnajem jsme zase hráli přátelák v Leverkusenu, a když se k míči dostal Ilkay Gündogan, který byl na fotce s Erdoganem také, většina stadionu na něj bučela. Slyšel jsem je křičet: Kozom*de, zas*aný Turku! A další urážky, které ani nemohu opakovat,“ vzpomíná Özil.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:12 sobota 15. února 2020. Anketa je uzavřena.

  • 75
  • 56
  • 42
  • 41
  • 40
  • 39