Po maďarské schůzce středoevropských vládních lídrů se rozhodl Andrej Babiš držet basu se svými protějšky a změnil své původní rozhodnutí v neděli do Bruselu odcestovat. „Příští týden máme Evropskou radu, kde o migraci budeme jednat. Takže není důvod jít na summit, který pravděpodobně chce přijmout závěry, se kterými my nesouhlasíme,“ uvedl premiér.
To je ovšem veliká nepříjemnost pro Angelu Merkelovou. Ta si malovala, že se na státy V4 podaří vyvinout tlak tak, aby si usnadnila nelehkou vnitrostátní situaci a napjaté vztahy s lídrem bavorské koaliční CSU Horstem Seehoferem, který se s kancléřkou začíná zásadně rozcházet v pohledu na řešení otázky přistěhovalců. Možná doufala, že se sliby či hrozbami podaří přimět čtveřici premiérů k dohodě o participaci přerozdělování migrantů.
To je nyní v troskách a jediné, co může Merkelová dělat, je zpracovávat dalšího potížistu, tedy italského předsedu vlády Mattea Salviniho. Ten se přes počáteční váhání nakonec rozhodl v neděli do Bruselu zaletět, i když ani pro něho není setkání bez V4 natolik atraktivní. Nemůže totiž zapůsobit na předsedy vlád zemí, které on sám kritizuje z nedostatku solidarity k Itálii a částečně je za současný stav v zemi viní.
Sečteno a podtrženo, Merkelová opět neuspěla v prosazování svých zájmů, které se z dlouhodobého hlediska ukazují stále více neudržitelné. Posilování Frontexu prosazované Bruselem je pouhým výkřikem do tmy, stejně jako myšlenka evropského azylového úřadu. Naopak realistické návrhy středoevropských zemí na vybudování záchytných center na severu Afriky, kde budou azylová řízení probíhat, německá kancléřka i Junckerova Evropská komise odmítají.
Vytoužené přelomové řešení, v něž Merkelová doufala, se tak rozhodně konat nebude. Debaty o navýšení počtu policistů Frontexu také úplně nekorespondují s představou pětice států z budapešťské schůzky o ochraně vnějších hranic Evropy. Merkelové dochází dech a v budoucnosti bude muset navázat se zeměmi V4 zcela nový styl dialogu. V neděli to bez nich bude šaškárna.
Fotogalerie |