Přes 700 zaměstnanců žaluje McDonald’s, byl to prý ráj sexuálních predátorů

  11:20
McDonald

McDonald | foto: Profimedia.cz

V Británii se poslední dobou řeší jeden obří sexuální skandál za druhým. Po znásilňování tisíců dívek ze strany pákistánských migrantů se nyní rozhořela další obří kauza. Řetězec McDonald’s čelí více než 700 žalob ze sexuálního napadení a vydírání. Tomu měli čelit zaměstnanci. ze strany svých šéfů. Jedna z nich firmu popsala jako ráj pro sexuální predátory.

„Za sex mi dal směny navíc,“ tak popsala prostředí neustálého sexuálního vydírání a obtěžování jedna ze zaměstnankyň řetězce McDonald’s jménem Claire. V té době jí bylo 17 let. O tom, kdo bude mít kolik směn a tudíž kolik si vydělá, rozhodovali manažeři jednotlivých poboček, kteří ale tyto směny rozdávali na základě sexuálních služeb.

Většině zaměstnanců bylo v době, kdy se tyto útoky děly, méně než 19 let, jak uvedla právní kancelář Leigh Day, která oběti zastupuje. Ke znásilňování a sexuálnímu obtěžování došlo na 450 pobočkách.

„Já a mí kolegové jsme se báli chodit do práce. Můj manažer mi řekl, že pokud se s tím nedokážu vyrovnat, měl bych z práce odejít,“ uvedl zaměstnanec jménem Matt, který byl rovněž vystaven sexuálním útokům ze strany svých šéfů.

Samotná firma problémy opatrně přiznává. Její šéf v Británii Alistair Macrow se za incidenty omluvil a uvedl, že za loňský rok bylo za nevhodné sexuální chování vyhozeno 29 pracovníků. Šéf britského McDonald’s dokonce musel předstoupit před poslance. Ty ale vůbec neuklidnil, když prohlásil, že nemůže zaručit, že se neobjeví ještě další kauzy spojené se sexem.

Na to mu jeden z poslanců odpověděl: „Stal se tedy McDonald’s v Británii rájem sexuálních predátorů?“ Na to mu Macrow odvětil, že to, že taková obvinění přicházejí je vlastně dobře. „Pokud by se nikdo neozýval, měl bych obavy, že lidem něco brání promluvit.“

Podle advokátů bylo běžným standardem osahávání na pracovišti, intimní dotazy na počet sexuálních partnerů nebo nevhodné narážky na vzhled. Výměny výhod jako jsou lepší služby nebo více služeb za sex byly častým jevem a součástí skryté firemní kultury. Většina ze zaměstnanců má smlouvy na dobu určitou, jejich postavení ve firmě je nejisté a mohou být prakticky kdykoliv vyhozeni, což jim stěžuje možnost postavit se svým šéfům. Ti některým pracovnicím posílali obrázky svých penisů a nevhodné sexuální esemesky. Podle Macrowa nešlo o systematické zneužívání, ale byly to chyby jednotlivců. Je otázka, co na to řekne soud, který se případem začne zabývat.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:20 čtvrtek 8. května 2025. Anketa je uzavřena.

  • 7
  • 5
  • 3
  • 2
  • 0
  • 0
Vstoupit do diskuse
Témata: znásilnění
Vezmeme vás na titulní stranu