jít naiDNES.cz

Stropnický nesnáší létání, strach z výšek ale nemá: V letadle se stydím!

Matěj Stropnický nesnáší létání letadlem. Strach z výšek ale nemá. | foto: Profimedia.cz

Matěj Stropnický (35) patří dlouhodobě k těm, kteří veřejně hlásají, že letecká doprava je zbytečný luxus. Bývalý šéf Strany zelených se nově svěřil se svou nehezkou zkušeností, kdy byl na palubě letadla a udělalo se mu přímo zle. Důvodem ale nebyl strach z výšek, nýbrž starost o planetu Zemi.

Stropnický v rozhovoru pro internetovou televizi DVTV sdělil, že za posledních deset let letěl pouze jednou, zhruba před třemi lety. A na palubě letadla se necítil zrovna komfortně.

Strachem z výšek to ale nebylo.

„Zátěž, kterou produkuje létání časté a volnočasové, je pro mě zdrojem velmi nepříjemného pocitu. Mám ho už deset patnáct let. Nesouvisí to se strachem z létání. Je to nepříjemný pocit, že zatěžuji planetu více, než bych měl,“ svěřil se Matěj Stropnický, který tak lehce zaskočil svého oponenta, poslance za ODS Jana Skopečka.

„Já byl naopak hrdý na předchozí generace, které byly schopné dostat kupu železa do vzduchu, byl jsem nadšený z těchto vynálezů. Neuvěřitelný technologický pokrok,“ nechal se slyšet Skopeček, který také kvituje to, že leteckou dopravu si v současné době může dovolit už téměř každý.

To se ale Stropnickému právě vůbec nezamlouvá.

„Vyšší náklady u létání objektivně jsou, a tím pádem je potřeba je započíst. Není normální, aby osmdesát procent českých občanů mohlo každý rok dosáhnout na leteckou dovolenou,“ řekl bývalý předseda Zelených před časem pro Český rozhlas.

Skopeček: Zakažme i auta!

Skopeček sdělil, že Stropnický má na svůj názor samozřejmě právo. „Ale vadí mi stávající trendy, kdy jistá menšina lidí, která si myslí co kolega (Stropnický) a snaží se to naočkovat a nadiktovat ostatním lidem,“ řekl moderátorovi Martinu Veselovskému Skopeček.

„Pokud se chceme v civilizačním pokroku vrátit zpátky, můžeme rovnou zakázat i auta,“ navrhl ironicky poslanec. 

Dohady o tom, jak moc letecká doprava škodí, se vedou už delší dobu. Spor zastánců a odpůrců letadel ale ještě zesílil od té doby, kdy švédská aktivistka Greta Thunbergová podnikla dobrodružnou výpravu jachtou do USA, aby svět upozornila na to, jak je letecká doprava škodlivá. 

Fotogalerie

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat