jít naiDNES.cz

Stropnický si chválí život na zámku: V Osečanech by rád přivítal Gretu! A co squatteři?

Matěj Stropnický promluvil o životě na zámku. | foto: koláž expres

Bývalý šéf Zelených Matěj Stropnický (36) před více než rokem hrdě oznámil, že se stěhuje z hlavního města na venkov. Se svým partnerem Danielem Krejčíkem (25) si našel rozpadlý zámek v Osečanech na Příbramsku. S odstupem času Stropnický uznává, že i když oprava tohoto sídla není ani zdaleka u konce, tato investice ho ekonomicky zničila.

Matěj Stropnický poskytl rozhovor internetové televizi XTV a v úvodu zmínil, že za jednu ze svých největších životních chyb považuje, že příliš brzy kandidoval na předsedu Zelených.

Když se ho moderátor Luboš Xaver Veselý zeptal, zdali jeho druhou největší chybou není investice do zchátralého zámku v Osečanech, Stropnický nesouhlasil. 

„Byla to strašná chyba, která vás může zničit ekonomicky. Vždyť je to ruina,“ řekl mu Veselý. 

„Ekonomicky se to vůbec nedá počítat, to už mě zničilo na začátku. Je to šílený projekt,“ odpověděl Stropnický. Veselý se ho poté nejspíše s trochou nadsázky zeptal, zdali mu může nějak přispět. 

Stropnický moderátora odkázal na transparentní účet a poradil mu, ať přispívá pravidelně. Když Veselý nabídl jednorázový příspěvek pět set korun, Stropnický se moc netvářil. Postupem času ale zvážněl a o zámku se více rozpovídal.

„Je to strašná radost, děláte práci, která je vidět, nikdo vám nehází klacky pod nohy. Naučil jsem se tu spoustu věcí. Třeba řezat motorovou pilou,“ pochlubil se syn Martina Stropnického, který uznal, že je na zámku pěkná „kosa“.

„Ale já jsem netopil ani v Praze, my ekologové dost šetříme. Řekli jsme si, že budeme topit v kachlových kamnech. Děláme si sami dřevo, jsem ale díky tomu o něco méně závislý na centrálních zdrojích energie,“ vysvětlil Stropnický.

Matěj Stropnický - zámek

Matěj Stropnický je na zámku spokojený.

Moderátor Veselý se ho poté zeptal, k čemu mu vlastně zámek je. 

„Mám rád staré budovy, kterým se dá nový život. S partnerem ukazujeme lidem zámek, ve kterém nic není. Vyprávíme, jak na tom zámku žijeme. To se lidé na státních zámcích nedozvědí. Za první půlrok přišlo asi tisíc lidí, měli jsme asi 120 prohlídek, v létě jsme měli tři divadelní představení. Na ně přišlo asi 500 lidí dohromady. V zámku se skoro nic neopravilo, ale už je to kulturní centrum a něco se tam děje. Ve skutečnosti bydlíme v 1 + 1,“ popsal Stropnický.

Matěj Stropnický - zámek

Stropnický pořádá na zámku prohlídky.

Na zámek by rád pozval Gretu. A co squattery?

Stropnický se v minulosti netajil svým vřelým vztahem k takzvaným squatterům. Veselý se ho proto zeptal, zdali by takové lidi ubytoval na svém zámku.

„Já se obávám, že by tam zmrzli. Kdyby někdo přišel v dobré víře, tak bych se s ním ale bavil,“ odpověděl Stropnický, který také přiznal, že se bude i s partnerem dále ucházet o veřejnou podporu.

Matěj Stropnický s kárkou plnou jablek, která v palírně promění v calvados.

Matěj Stropnický s kárkou plnou jablek, která v palírně promění v calvados.

Jako jednoho ze svých hostů na zámku by si Stropnický jistě přál švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou, kterou obdivuje a chtěl by ji poznat.

„Byl bych strašně rád, kdybych se s ní mohl setkat. Na druhou stranu nevím, jestli by neztrácela čas. Má na starosti důležitější věci než se scházet se mnou a navštěvovat zámky,“ řekl poněkud zklamaně Stropnický.

Fotogalerie

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Vezmeme vás na titulní stranu
Pondělí 18. listopadu 2019, svátek má Romana
EXPRES

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • jít naiDNES.cz