Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz
  Premium

  Stropnický o životě s uprchlíky na zámku: Zařizujeme práci i porod! Vydržíme to do léta, pak...

  Matěj Stropnický poskytl Expresu rozhovor nejenom o ukrajinských uprchlících. | foto: Tilen Vajt/Pavel Dvořák

  Krátce poté, co v Česku začali hledat útočiště první váleční uprchlíci z Ukrajiny, se Matěj Stropnický (38) s přítelem Danielem Krejčíkem (27) rozhodli, že nebudou jen nečinně přihlížet. Skrz sociální sítě nabídli jako krátkodobý azyl svůj zámek v Osečanech. Okamžitě měli plno! Nyní s Matějem a Danielem žijí tři rodiny, které se snaží nemyslet na to, co se v jejich rodné zemi děje. „Komunikace je složitá, neumí příliš anglicky. My se jim snažíme pomoci s administrativou a některým jsme už našli práci,“ popsal Stropnický, který redaktory Expresu provedl po svém sídle.

  Matěj Stropnický a Daniel Krejčík byli zvyklí, že se zámek zaplní jenom o víkendech návštěvníky a v létě diváky divadelního festivalu. Nyní se ale o areál dělí se třemi ukrajinskými rodinami, které zde našly krátkodobé útočiště.

  „Máme ještě jeden pokoj volný, psal jsem to do koordinačního centra, ale ještě mi nikdo neodpověděl. Tam na té lince jsou většinou dobrovolníci, kteří moc nevědí, která bije,“ řekl nám na úvod Stropnický, který s partnerem dělá všechno pro to, aby se Ukrajinci na jeho zámku cítili co nejlépe.

  „Každá rodina má svůj pokoj, ale ty pokoje jsou velké jako běžný byt, mají skoro 60 metrů čtverečních. Stavěli jsme litinová kamna, teď jsme zařídili rychlejší internet. Koupili jsme nový bojler, ten jede od rána do večera,“ popsal dále politik, který už nemíní nabízet ubytování pro uprchlíky na Facebooku.

  „Myslím, že ta fáze koordinace by měla být už pokročilejší. Navíc když to dáte na Facebook, je to velmi časové náročné. Celý den voláte a zařizujete. Vysvětlujete lidem, že to není v Praze, že je to na vesnici, že se tu topí dřevem... Já chápu, že je větší zájem o byt v paneláku v Praze, ale my to taky nikomu nevnucujeme, ale jen nabízíme,“ vysvětluje Stropnický.

  Matěj Stropnický

  Není tomu dlouho, co z osečanského zámku dvě rodiny odešly, protože jim život na vesnici nevyhovoval. 

  „Jedna rodina jela do Nizozemska, druhá do Německa. Oni si tam našli práci. Jedna paní byla pediatrička a tady nefunguje uznávání doktorátů z Ukrajiny, v Německu to ale šlo, tak jeli. Ti, co jeli do Nizozemska, jeli za lepším ubytováním. Neříkám, že tady je to nejlepší, před 14 dny tady byla fakt zima, ale teď si myslím, že se tu budou mít všichni dobře,“ věří Stropnický.

  Matěj Stropnický promluvil o soužití s ukrajinskými uprchlíky.

  Za první peníze od úřadu se koupil míč a maso

  Během zhruba hodinového rozhovoru si kousek od nás v areálu hrály tři ukrajinské děti s fotbalovým míčem. Hezky nás pozdravily a na první pohled vypadaly, že jim tu nic nechybí.

  „Ten balon, to byla první věc, co si Ukrajinci koupili za peníze od úřadu. Druhá byla maso. Lidé sem sice navezli trvanlivé věci, ale nemůžete jíst 14 dní v kuse nudle, oni mají chuť taky na něco jiného,“ popisuje Stropnický.

  Ukrajinské děti, které našly azyl v Osečanech u Stropnického s Krejčíkem.

  Na zámku se nyní nachází také těhotná mladá žena, která má každým dnem přivést na svět miminko. Stropnický s Krejčíkem už jí domluvili porod v Benešově.

  „Ta komunikace není jednoduchá, angličtina u nich není žádná sláva. Trochu se domluví jen ta těhotná paní, které jsme pomohli najít porodníka v benešovské nemocnici, který umí trochu rusky. Museli jsme udělat soudní překlad oddacího listu, aby se vědělo, komu se to dítě narodí,“ říká Stropnický.

  Matěj Stropnický s redaktorem Expresu

  Ostatním Ukrajinkám zase Stropnický s partnerem Danielem pomáhají najít práci.

  Přečetli jste jen část článku. Pokračujte s
  Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
  Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

  Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

  Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

  Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz