Matěj Stropnický a jeho cesta na zámek: Jak káže levicovou vodu a sám hltá víno

14. srpna 2018
Bývalý předseda Strany zelených Matěj Stropnický si pořídil s přítelem Danielem zámeček v Osečanech. Prý už byli přehlceni životem v Praze a hledali klidné bydlení mimo velkoměsto. Zatímco dříve se Stropnický proti bydlení ve vlastním domě či bytě vymezoval, nyní si pořídil již druhou nemovitost. Předpokládáme, že milovaní squatteři, jejichž práva tak vehementně bránil, u něj nebudou mít dveře (ani okna) otevřené.

Peníze na koupi zámku půjčila zamilovanému párečku Matějova matka, z čeho ale budou tuto novogotickou stavbu rekonstruovat, zatím není jasné. Sice na zámeček žádají o dotace, ale bez vlastních prostředků to nepůjde.

Stropnický svého času, když ještě působil jako předseda Strany zelených, mimo jiné hlásal, že hypotéky jsou novodobé otroctví a lidi mají bydlet v nájmu. Krátce na to se ale přestěhoval do nového bytu, který mu také koupila maminka, a to za necelé čtyři miliony.

To mu přišlo naprosto v pořádku a podle jeho exstraníka Václava Lásky k tomu Matěj Stropnický dodal, že čtyři miliony na byt dětem přece každý příslušník střední třídy za život v pohodě našetří. Kde ale vezme miliony na opravy zámku, aby v něm mohl s partnerem žít, se neví.

Ustoupí od svých ideálů a dorazí si pro úvěr do banky?

Matěj Stropnický nicméně celý nákup nemovitosti popisuje vlastně jako dobrý skutek pro celou naši společnost.

Cílem je záchrana kulturní památky a její oživení. Co mi političtí závistivci neumožnili dělat v Praze na veřejném, zkusíme teď tady na vlastním,“ dodává.

Přijdou i squatteři?

Další otázkou je, jak se Matěj postaví ke squattigu, pro který by byla jeho nová nemovitost v současném stavu jako dělaná. Jeho angažovanost v právech squatterů, například ohledně centra Klinika na pražském Žižkově, je pověstná.

Nabídne těmto lidem k dispozici i svůj zámeček? Nebo se situace změnila, a to co hlásal, už neplatí? Nutno dodat, že se změnou jeho levičáckých postojů baví celý internet. „Zámecký pán“ nyní nemá rozhodně u veřejnosti na růžích ustláno.

Zámeček potřebuje nutné opravy

Původní tvrz ze 14. století byla na renesanční zámeček přestavěna o dvě století později, nynější novogotickou podobu získal po přestavbě v 19. století. Majitelé se na zámku střídali poměrně často a až v roce 1928 ho koupil lékařský spolek s úmyslem zřídit zde ozdravovnu.

Nicméně během druhé světové války byl vyklizen, protože se nacházel v cílové ploše ostré střelby cvičiště zbraní SS.

Po válce sloužil jako sklad léčiv a byl díky tomu relativně udržován, to se ale změnilo po sametové revoluci, kdy byl zámek bez využití a jeho prodej komplikovalo velké množství majitelů.

Nyní patří mladému politikovi, který ho chce po nutných opravách zčásti zpřístupnit veřejnosti.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:18 12. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

  • 77
  • 21
  • 14
  • 14
  • 10
  • 9
Komentáře