Komunista v pořadu Máte slovo: Je to dobrá ideologie, zbavila lidi bídy a nouze

Mohl by socialismus fungovat, kdyby v Česku dostal více času? Na toto téma diskutovali komunista Josef Skála, historik Petr Blažek a známý disident František Čuňas Stárek v pořadu ČT Máte slovo. K podstatě problému se ale nedostali - nepřenesli se přes diskuzi o totalitě, která v Česku socialismus provázela.

Letos v únoru vydala KSČM prohlášení, ve kterém se hlásí k revolučnímu odkazu roku 1948 a oceňuje práci budovatelů socialismu. Zároveň trvá strana na tom, že socialismus jako zřízení neselhal, pouze nedostal prostor.

Na toto téma přišli do televize hovořit komunista Josef Skála, historik Petr Blažek a disident František Stárek. Debata selhala na tom základním: diskutující se nedokázali oprostit od zatížení na lidech páchanými hrůzami minulého režimu.

Za myšlenku socialismu přišel bojovat místopředseda ÚV KSČM pro ideologii, propagandu a mediální činnost Josef Skála.

Místo, aby byla řeč o socialismu jako o zřízení, mluvilo se o perzekucích, popravování, zavírání a zabavování majetku.

„Rok 1948 přinesl emancipační skok v naší historii. Lidé se v těch letech zbavili bídy a nouze,“ řekl pevně Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM pro ideologii, propagandu a mediální činnost. Svým prohlášením rozesmál všechny ve studiu.

Skála, zjevně pravý muž na svém místě, totiž jakoby zapomněl, co socialismus v Česku provázelo. Když mu historik Blažek zkoušel oponovat otázkou, kolik bylo obětí během vstupu revolučních vojsk, odvětil, že šlo o 71 lidí a většina z nich byla obětmi dopravních nehod.

Své názory připojil i disident František Čuňas Stárek.

Do roku 1991 ale počet úmrtí vzrostl na 400. „A víte kolik bylo obětí ve stejné době ve Vietnamské válce?“ přišel Skála s překvapivým přirovnáním. Na odpověď ale nedošlo.

Ke slovu se dostal divák, který vyprávěl příběh své rodiny - komunisté jim zabavili statek, pronásledovali je a nakonec museli bydlet v nájmu ve vlastním domě. Reakcí Skála svůj předchozí výstup příliš nevylepšil.

„Moji předci také kdysi žili ve stodole a nechci po vás omluvu za jejich bídu,“ oponoval. Zda ale takto žili proto, že byli děvečkami a čeledíny, nebo že jim někdo zabavil majetek, to už neprozradil.

K samotnému tématu fungujícího socialismu se diskutující skoro nedostali. Nejblíže mu byla krátká debata v závěru, která se týkala společného vlastnění výrobních prostředků, o jednom z pilířů komunismu.

Návštěvník studia se otázal Skály, proč nerozdá akcie zaměstnancům své firmy, kterou má od poloviny 90. let. Na to komunista odvětil, že vlastně žádné zaměstnance nemá a je podnikatelem pouze z donucení. „Aha, takže jste takový disident kapitalismu,“ zažertoval tazatel.

Po skončení pořadu jeho průběh disident Stárek ještě okomentoval na sociální síti: „Občas jsem měl pocit, že jsem se dostal o 30 let zpět v čase. V případě pana Skály to bylo let spíš 60,“ napsal na Facebook.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:33 sobota 8. října 2016. Anketa je uzavřena.

  • 40
  • 28
  • 11
  • 5
  • 5
  • 5