Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Masakr na fakultě: Policie lže o kameře, rodiny obětí žádají hlavy Rakušana a Vondráška

  21. prosince 2023. David Kozák zavraždil na filozofické fakultě 14 lidí a poté...

  21. prosince 2023. David Kozák zavraždil na filozofické fakultě 14 lidí a poté z ochozu budovy střílel po lidech na ulici. | foto: aktu.cz

  Redaktoři MFDNES přinášejí šokující odhalení: Policie měla možnost přehrát kamerové záznamy z Filozofické fakulty okamžitě po vstupu masového vraha Davida Kozáka, ale nepožádala o to. Navzdory tvrzením krajského policejního ředitele Petra Matějčka, že kamery byly zastaralé, záznamy byly dostupné. Rodiny obětí a Univerzita Karlova jsou v šoku a požadují rezignaci ministra vnitra Víta Rakušana a policejního prezidenta Martina Vondráška, obviňujíc je z fatálního selhání, které vedlo k ztrátám životů.

  Masový vrah David Kozák, který v prosinci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil čtrnáct lidí, vstoupil do budovy ve 13:23. Na zabíjení se na záchodech připravoval hodinu a půl. Šest policistů přijelo do hlavní budovy na náměstí Jana Palacha jen minutu po něm. Všude zvenku na budově, na vchodu i uvnitř jsou kamery. Natáčejí ulici, kterou přišel, i vchod, kterým vešel. Klíčová otázka proto zní: proč si policie okamžitě nenechala pustit videozáznam, zda vrah do hlavní budovy se sedmi sty lidmi vešel?

  Odhalení lží

  Krajský policejní ředitel Petr Matějček poslancům ze sněmovního výboru pro bezpečnost ve čtvrtek údajně neříkal pravdu, když tvrdil, že to nebylo možné, protože kamery fakulty jsou zastaralé a neumožňují okamžité přehrání či přetočení záznamu zpětně. MF DNES zjistila, že vrátní můžou záznam zpětně přehrát okamžitě, dokonce s tím počítají. Ale nikdo z policistů je o to vůbec nepožádal. V případu střelby na univerzitě se tak objevují nové pochybnosti. Poprvé vysocí policisté přiznali, že neříkali pravdu, když po tragédii půl roku opakovali, že policie před střelbou pátrala po sebevrahovi a neměla žádné indicie, že může spáchat hrůzný čin.

  Tisková konference policie k vyšetřování tragické střelby na Filozofické fakultě UK v Praze. (22. prosince 2023)

  Tlak na rezignaci

  Je to klíčové zjištění: masový vrah David Kozák, který zabil na filozofické fakultě čtrnáct lidí a předtím otce s miminkem v kočárku v Klánovickém lese a doma svého vlastního otce, vešel do budovy filozofické fakulty v Praze na náměstí Jana Palacha ve 13:23 hodin. A už z ní neodešel. Pár minut po něm dorazily do školy dvě policejní hlídky – šest policistů. Zatímco Kozák se připravoval ve čtvrtém patře na záchodech na zabíjení lidí, policisté prošli přízemí, nahlédli jen do prvního patra, dál jej nehledali a odešli. Právě proto se se závěry policie – že nikdo nepochybil – nechce smířit Univerzita Karlova ani pozůstalí a podávají proti vyšetřování stížnost. Policie, policejní prezident i ministr vnitra od počátku argumentují tím, že policisté dopředu nevěděli, že chce spáchat masakr.

  Pietní místo, kam lidé přicházejí uctít oběti čtvrteční střelby na Filozofické fakultě, zapalovat svíčky a pokládat květiny. (22. prosince 2023)

  Frustrace a smutek pozůstalých

  Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí, na čtvrtečním jednání sněmovního bezpečnostního výboru obvinila policii ze selhání a vyzvala ministra vnitra Víta Rakušana, policejního prezidenta Martina Vondráška a šéfa pražské policie Petra Matějčka k rezignaci. Podle ní policie fatálně selhala a jejich nekompetence vedla k tragickým ztrátám. V emotivním proslovu zdůraznila, že jejich selhání stálo lidské životy a že jedinou možnou odpovědí je jejich rezignace. „Všichni jste fatálně selhali a neumíte se k tomu postavit. Vaše selhání stálo lidské životy a za mě to není možné spravit ničím jiným než rezignací. Spravedlnost pro mou dceru Elišku dnes je spravedlností pro ostatní děti zítra,“ řekla v pláči Šimůnková, která se domnívá, že policie v době před samotným útokem selhala.

  Kontroverzní zásah

  Tragická střelba na pražské filozofické fakultě se odehrála vloni 21. prosince. Čtyřiadvacetiletý student David K. tehdy zabil 14 lidí z řad studentů i pedagogů, následně i sebe, a zranil více než dvě desítky dalších. Po hrůzném činu vyšlo najevo, že stejný pachatel měl na svědomí i dvojnásobnou vraždu v pražském Klánovickém lese v polovině prosince i vraždu otce, který byl nalezen mrtev v jejich domě v Hostouni nedaleko Prahy. Kritika opozice vůči postupu policie byla tvrdá. Například Jiří Mašek policii vytýkal, že dlouhé měsíce neposkytovala dostatečné množství informací. Ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) vyčetl, že nezbavil policejního prezidenta mlčenlivosti už dříve. Rovněž se dotazoval, proč policisté v budově na Palachově náměstí z preventivních důvodů nezůstali, když už tam došli po střelci pátrat, nebo proč prohledali pouze přízemí a první patro, nikoliv všechna patra, kdy se ve čtvrtém střelec schovával na toaletě.

  David Kozák. Střelec, který zabil mnoho lidí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

  Dozorující státní zástupkyně Jana Murínová uvedla, že vyšetřování není ukončeno a některé informace zůstávají pod embargem. Podle jejích závěrů psychologa motiv střelce vzešel z jeho životní situace a frustrace, kterou nakumuloval. „Cítil se odstrčen, lidmi nepřijímaný, neužitečný. Pokud jde o základní motivační řetězec, tak ten tvoří pocity křivdy provázené záští, nenávistí, touhou po pomstě a potrestání, a to dospělo až k vražedným činům,“ uvedla žalobkyně s tím, že činy byly pro pachatele „satisfakcí za nakumulované frustrace“. Plány na vraždy podle státní zástupkyně začaly v hlavě Davida K. klíčit na přelomu let 2022 a 2023, kdy došlo ke zlomu.