OSN změnila Mašinku Tomáše: Genderově vyváženější a mulltikulturní

Nová ženská postava z Indie | foto: reprofoto: Itv.com

Multikulturalismus a genderová vyváženost se začínají projektovat i do dětských seriálů a literatury. TV stanice Channel 5 na první školní den zahájila vysílání změněné Mašinky Tomáše, aby byl stejný počet ženských a mužských postav a přibyli noví zahraniční hrdinové z Indie, Číny a z Austrálie. Objeví se i snové prvky, vtipy a nová hudba. Je to poprvé, co OSN spolupracovala s dětským kanálem v rámci trvale udržitelného rozvoje.

Je tomu už 76 let, co děti hltají příběhy Mašinky Tomáše a jeho přátel (v originále Thomas and Friends), dnes se ale můžou pokochat i novinkami, které do seriálu vnesla spolupráce OSN s TV kanálem Channel 5, který seriál vysílá. Jakých změn se dočkáme? Genderové vyváženosti, multikulturalismu, více optimismu, vtipů, nové hudby nebo fantasy prvků.

Donedávna se děti bavily příběhy Tomáše, Percyho, Gordona, Jamese (Jakuba) a Emily. Dnes přibyly silné ženské charaktery, lokomotivy Nia a Rebecca, a navíc tvůrci seriál obohatili o mezinárodní hrdiny – o Indku Ašimu, Australana Shanea a Jung Paa z Číny. 

Vedle přírůstku postav mašinky navíc vyrazí do světa a poprvé tak opustí smyšlený ostrov Sodor. Změny mají reagovat na požadavky trvale udržitelného rozvoje a mají dětem vštípit důležitá poselství moderního světa.

Ačkoliv seriál slaví téměř 76 let, byl dlouhodobě kritizovaný za nesnášenlivost mezi postavami, které příliš projevují negativní vlastnosti, například závist. Současný „remake“, který zahrnuje i vylepšenou hudbu, vnáší větší množství vtipů a snové (fantasy) prvky, si vysloužil kritiku kvůli tomu, že se příliš přizpůsobuje politické korektnosti.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:06 2. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  64
 • Tvl
  13
 • Super
  12
 • Cože
  10
 • Haha
  9
 • Sladký
  6
Komentáře