Česká politická kultura v praxi: Zemana podřezat jako svini, vyzýval zastupitel

30. května 2019
Co se politické kultury a etiky týče, jsme v Česku stále na úrovni banánových republik, a to bychom je ještě možná urazili. Příkladem za všechny budiž prezident Miloš Zeman (74), jehož slova a činy bývají často za hranou slušnosti, a mnoho lidí, celkem pochopitelně, zvedá obočí a varovný prst. V žádném případě ale člověk na prezidentovy činy a slova nemůže reagovat tak, jako to předvedl dnes již bývalý radní ODS z Jesenice u Prahy Martin Lang.

„Zeman je druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini,“ rozohnil se na svém facebookovém profilu radní ODS Martin Lang z Jesenice u Prahy, který se ve svém plamenném projevu „zacyklil“ na živočišné výrobě a nadávkách z tohoto ranku. Terčem jeho útoku nebyl nikdo jiný než Miloš Zeman.

„Člověka, který nedrží dohody a smlouvy, jistě lze nazvat proradným prasetem a slušní lidé se takové morální zrůdě vyhýbají,“ pokračoval Lang, který se pasoval do role kata a kazatele morálky zároveň. Učinil tak způsobem velmi nešťastným. S výměnou názorů ve slušné společnosti to nemá nic společného.

„Poslanci, kteří zvedli své ničemné pazoury pro zákon o zdanění církevních restitucí, jsou smradlavá, proradná prasata,“ pokračoval v „kanonádě exkrementálních výkřiků“ nespokojený zastupitel, jenž prezidenta nazval „debilním senilním bolševikem“.

V mateřské straně se metálu „překvapivě“ nedočkal. Vedení ODS od něj dalo ruce pryč, kvůli závažnému porušení stanov jej vyloučilo. V Jesenici nyní zasedá bez stranické příslušnosti, zato s řádnou ostudou. 

„Každému musí být jasné, že prezidenta republiky s jeho ochrankou nelze podřezat nebo vykrvit,“ hájil se Lang způsobem, při kterém zůstává rozum stát. 

Ani „řadový“ radní nemůže veřejně říkat všechno, co mu přijde na jazyk. Jednou je řádně zvoleným zástupcem lidí, kteří mu svěřili svoje hlasy, a jako veřejný činitel nemůže vyzývat k nenávisti, nebo dokonce k vraždění, a to ani v žertu. A pokud něco takového neví, případně si to odmítá připustit, nemá v radě města co dělat.

Langova stať navíc byla „dlouhá jako týden před výplatou“, nešlo o nějaký opilecký výkřik po návratu ze „zasedání“ ve čtvrté cenové. I zastupitel by se měl umět ovládnout, a když to nezvládne, pak přijmout zodpovědnost, a ne se hloupě vymlouvat a štvavý pamflet obracet v žertík.

Sociální sítě jsou v tomto ohledu dobrý sluha, ale zlý pán...

Jak je vidno, do vyspělé Evropy máme pořád ještě hodně daleko. Výší HDP se možná blížíme, politickou kulturou bohužel zůstáváme v neomaleném Vulgaristánu.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:17 27. září 2019. Anketa je uzavřena.

  • 18
  • 17
  • 17
  • 14
  • 13
  • 12
Komentáře