Turecká basa podle Šándora: Všelichová okusí divočinu! A může za to i Erdogan

Šest let a tři měsíce. Takovou dobu mají strávit v tureckém vězení Markéta Všelichová s Miroslavem Farkasem. Co v následujících letech čeká českou dvojici, která je odsouzena za spolupráci s kurdskými milicemi? Na to a mnohem více jsme se zeptali bezpečnostního poradce Andora Šándora.

Advokáti Všelichové a Farkase podle mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaely Lagronové již 27. listopadu podali dovolání k Nejvyššímu soudu, ten by případ měl posuzovat v následujících až devíti měsících. 

Do té doby jak Farkas, tak Všelichová zůstanou ve věznici ve východotureckém Vanu, která je speciálně vybavena pro odsouzené cizince. O tureckých věznicích toho nemálo ví bezpečnostní poradce Andor Šándor. Podle něj se Všelichová s Farkasem musí připravit doslova na divočinu.

„Turecká vězení jsou opravdu velký zážitek. A to myslím samozřejmě negativně. Neřekl bych, že je tam čeká příjemné zacházení a příjemný pobyt,“ říká pro Expres.cz Šándor.

„Moje informace o tureckém vězeňském systému nejsou vůbec uspokojivé. Hygienické podmínky nejsou dobré, situace tam také není ideální a navíc jsou to cizinci. Záleží, do jaké míry bude česká ambasáda v Ankaře se o ně chtít starat. V Thajsku například ve vězení nepřežijete, pokud vám nikdo nepomáhá zvenčí. Zase tak hrozné ale turecké vězení není. I tak to ale pro českou dvojici nebude procházka růžovým sadem,“ věští dále Šándor.

Odborník na bezpečnost vzápětí upozornil na fakt, že turecká vězení mohou být také dost možná přeplněná. „Po nezdařeném puči nechal Erdogan pozavírat spoustu lidí. Dá se tak předpokládat, že věznice budou přeplněné.“ Což by byl další velký problém pro Všelichovou a Farkase. 

A jak z této šlamastiky ven? Existuje vůbec nějaké řešení, které by české dvojici pomohlo? „Naše diplomacie, přestože se snažila, tak evidentně neuspěla. Záchranou by pro ně bylo vydání do České republiky. Naše věznice jsou úplně něco jiného,“ uzavřel Šándor.

Andor Šándor, známý poradce a analytik v oblasti bezpečnosti.

Andor Šándor, známý poradce a analytik v oblasti bezpečnosti. Podle něj Farkase a Všelichovou nečeká nic příjemného.

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zadrženi v listopadu loňského roku v Turecku na cestě do Sýrie. Údajně měli napomáhat terorismu, byly u nich totiž nalezeny dokumenty, které je přiřazují ke Kurdským lidovým milicím (YPG), které bojují na severu Sýrie.

YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. V Turecku jsou ale tyto milice považovány za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku brána jako teroristická skupina. PKK za teroristickou organizaci považuje jak USA, tak Evropská unie. YPG ale nikoliv. 

Česká dvojice tvrdila a stále tvrdí, že jsou pouze humanitární aktivisté, kteří mířili do Iráku, kde chtěli zřídit polní nemocnici. Farkasovi s Všelichovou původně hrozil mnohem tvrdší trest, psalo se o patnácti letech.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:13 31. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  54
 • Trapas
  24
 • Haha
  19
 • Tvl
  17
 • Cože
  11
 • Sladký
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat