Piráti podpořili legalizaci marihuany. Na pochodu nechyběl pervitin ani extáze

Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš se zúčastnili pochodu za legalizaci marihuany. | foto: MAFRA, Facebook

Na první pohled vypadá pochod za legalizaci marihuany jako sympatické shromáždění mladých a veselých lidí, s tím ale rozhodně nechoďte na pražské policisty. Ti totiž měli v sobotu plné ruce práce a nakonec museli řešit dva trestné činy a více než stovku přestupků. Během pochodu zadrželi hned několik dávek pervitinu a 62 tablet extáze. Kontroverzní byla i účast primátora Hřiba, jemuž teď spousta lidí vyčítá, že zatímco jsou pražské ulice už tak neprůjezdné, on se účastní akce, která dopravu ještě více komplikuje.

Konopí má léčivé účinky, přitom se k němu legální cestou nejde dostat. Tak zní jeden z argumentů těch, kteří za legalizaci marihuany bojují. Právě takoví lidé se v sobotu sešli na demonstraci Million Marihuana March, jejíž součástí byl i tradiční pochod Prahou.

Ve skutečnosti zřejmě zdaleka ne všem demonstrantům šlo o pozitivní lékařské účinky. Svědčí o tom alespoň hojná účast narkomanů, tedy uživatelů tvrdých drog. Policisté několik z nich odhalili díky namátkovým kontrolám. Nechyběli ani účastníci vybavení pervitinem.

„Policisté v tomto ohledu zadrželi dvě osoby pro podezření ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a pro podezření z trestného činu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Zjistili a zadokumentovali přes sto přestupků (ve valné většině přechovávání omamných a psychotropních látek), z nichž polovinu vyřešili příkazem na místě. Zajistili také přes 75 gramů marihuany, několik dávek pervitinu a 62 tablet extáze,“ sdělil policejní mluvčí Jan Rybanský.

Dorazil i primátor

Do ulic Prahy přišly podpořit účastníky i dvě aktuálně nejvýraznější tváře České pirátské strany, která má legalizaci marihuany v programu. Dorazil předseda strany Ivan Bartoš a pražský primátor Zdeněk Hřib.

Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš se zúčastnili pochodu za legalizaci marihuany.

Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš se zúčastnili pochodu za legalizaci marihuany.

„Podporuji regulaci konopí, ne jeho kriminalizaci! Největším problémem konopí jsou totiž extrémní obavy, které jsou s ním spjaté, ne konopí samotné. Přitom se jedná o léčivo, které je daleko méně rizikové než mnoho jiných dostupných léčiv. Navíc s ním ani lékaři nemohou svobodně léčit své pacienty,“ oznámil Hřib na Facebooku.

Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš se zúčastnili pochodu za legalizaci marihuany.

Piráti podpořili pochod Million Marihuana March.

Jeho status se setkal s rozporuplnými reakcemi. Příznivci legalizace konopí Hřiba oslavovali, dalším není úplně po chuti, že v Praze často panuje poměrně kritická dopravní situace a on jako primátor vyráží na akce, které provoz v centru a okolí ještě více blokují a musí kvůli nim být v pohotovosti dopravní policie.

Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš se zúčastnili pochodu za legalizaci marihuany.

Policisté zabavili dokonce několik dávek pervitinu.

„Bože, další nejdůležitější akce pirátského vedení a zablokování už tak neprůjezdných ulic, zítra akce firmy Mattoni. Co už dělat něco pořádného?“ napsala Hřibovi pod status Hana s odkazem na maraton, kvůli němuž bylo centrum Prahy neprůjezdné dokonce i v neděli.

Zdeněk Hřib a Ivan Bartoš se zúčastnili pochodu za legalizaci marihuany.

Demonstranti na Václavském náměstí

Spousta dalších si zase myslí, že je marihuana přestupní stanicí k tvrdším drogám a není proto správné, aby podobnou akci představitelé parlamentní strany podporovali. 

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat