Spor kvůli odchytu mamby: Zaměstnanec zoo ji sundal koštětem, herpetolog na něj vyjel!

Mamba zelená z Hlubočep je na tom špatně. | foto: Profimedia, Policie ČR

Od úterního večera až do toho pátečního žili obyvatelé pražských Hlubočep ve strachu ze smrtelně jedovaté mamby zelené. A ačkoliv je odborníci ujišťovali, že se had nedostane z domu a dost možná je už po smrti, plaz skutečně unikl ven a doplazil se až na 200 metrů vzdálený pozemek. Zaměstnanec pražské zoologické zahrady ho pak musel sundávat smetákem, kvůli čemuž se ale dostal do křížku s přítomným herpetologem!

Plaz měl být ukrytý v domě, jehož stěny jsou však moc chladné na to, aby přežil. A tak se zdálo, že obyvatelé pražských Hlubočep mohou být v klidu. Ve skutečnosti se ale jedovatá mamba zelená dostala ven a oni byli vystaveni smrtelnému nebezpečí!

Had se nakonec dostal až na 200 metrů vzdálenou zahradu. Objevila ho zděšená obyvatelka zdejší zahrádkářské kolonie, která popadla svého psa a skryla se do domu. Přivolaní odborníci pak mambu konečně odchytili.

Samotný odchyt tolik dramatický nebyl, mamba totiž kvůli nepříznivým podmínkám neměla příliš energie a byla na pokraji sil. Jak celá událost probíhala, popsal Blesku očitý svědek, manžel vyděšené nálezkyně.

„Lezla po zemi a pak vlezla sem do té bezinky a tady v podstatě zaparkovala. Hlídali jsme ji z okna a pak jsme čekali na odchyt, nejdřív přišel jeden muž, ten ji shodil, a pak přišel herpetolog a dal ji do krabice,“ řekl muž.

Mambu zelenou pak ze stromu dostal specialista na plazy z pražské zoo Jan Masopust. Ten hada musel sundat pomocí smetáku. „Byl vysoko, jinak jsem se k němu dostat nemohl. Potřeboval jsem ‚téčko‘, abych hada mohl podebrat,“ řekl Masopust Blesku.

Jak ukazuje video, které zveřejnila Policie ČR, s postupem Masopusta ale vůbec nesouhlasil herpetolog Tomáš Bublík, který následně mambu odchytil a dal do krabice. Podle něj sundavání ze stromu smetákem způsobilo nanejvýš to, že plaz byl extrémně vystresovaný.

„Ne, ne, ne, co to děláte s tím koštětem? To je přece kravina. Jděte s tím do háje,“ vyjel Bublík na Masopusta.

Výměna názorů pak pokračovala na sociálních sítích, kde se svého zaměstnance zastala samotná Zoo Praha. 

„Náš pan Masopust byl přizván velice narychlo, a podle toho, co jsem se doposud dozvěděl, situaci velice dobře vyřešil. Jestliže se ho pan Bublík (který ještě včera tvrdil, že mamba je na 90 % mrtvá) pokouší očerňovat, je to od něj přinejmenším hloupé,“ napsal na Facebook ředitel zoo Miroslav Bobek.

Případem se nyní bude zabývat policie, která se zaměří především na okolnosti, za kterých nebezpečnou mambu zelenou chovala její majitelka. Podle všech informací si ji pořídila na černém trhu a držela ji v kleci namísto terária. Žena ale v současné chvíli leží ve vážném stavu v nemocnici, protože ji mamba uštkla.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:13 3. února 2019. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  30
 • Tvl
  15
 • Super
  11
 • Cože
  11
 • Trapas
  10
 • Sladký
  5
Komentáře