Středa 23. září 2020, svátek má Berta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Magistrátní experti pokračují v šikaně pražských řidičů. Z automobilistů budou vyvrhelové

  Kolona v centru Prahy | foto: Expres.cz

  Pražané stále slýchají z úst zastupitelů, že nemají nic proti řidičům a jen se snaží zlepšit podmínky života v hlavním městě. Se stejnou pravidelností jako své kroky obhajují, magistrát produkuje rozhodnutí, která vedou k jedinému cíli. Znechutit lidem používání auta ve městě za každou cenu. Aktuálně se řeší doprava směrem na Vypich od Břevnovského kláštera, kde řidiči přišli o jeden jízdní pruh.

  Mluvit o krocích pražského magistrátu jako o šikaně řidičů se podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra nedá. On sám to odmítá a na posledním zastupitelstvu žertoval, že má také řidičský průkaz, proč by tedy řidičům úmyslně škodil?

  Co jsou podobná ujištění platná, když o několik týdnů později zveřejní město dokument, který má být vizí dopravy v Praze a na automobilisty se v něm zřejmě zapomnělo. Pokud už zazní slovo automobil, většinou je doplněno slovy jako zklidnění, odstranění či přesunutí.

  Pokud máte nervy jezdit autem, případně jste k tomu nuceni kvůli práci, což zřejmě zastupitelům nikdo nevysvětlil nebo je jim to upřímně jedno, připravte se na další způsoby, jak si na vás město došlápne.

  Nový kamerový systém bude dohlížet na dodržování omezení, jichž v Praze stále přibývá a vyznat se v nich už je kolikrát nemožné.

  Debata o zklidňování dopravy v centru opět svádí k debatě o Smetanově nábřeží. Tam je asi nejlépe vidět, jak tato strategie funguje. Místo nejrychlejšího přejezdu musejí řidiči volit delší trasu, místo jízdy po nábřeží si to namíří do míst, kde bydlí lidé a kde se snáze tvoří dopravní komplikace.

  Řidiči jako nepřítel číslo jedna

  Proč by tohle mělo dopravu zklidňovat, když všichni vidí, že se jedná jen o přesunutí problému? Plán je jednoduchý, hlučná auta pod okny rezidentů nikoho nepotěší a naštvanost lidí bude stoupat.

  Poté přijdou na řadu politici, jako je například Pavel Čižinský, který lidem slíbí, že od jejich domovů ty čtyřkolové bestie vyžene. Že je tam Praha sobě vedená jeho bratrem nahnala, tím už se nepochlubí.

  Taxikáři blokují pražskou magistrálu. Protestují proti rozhodnutí magistrátu o...

  Pokud by někdo stále pochyboval o tom, že jsme svědky nepřiznané, přesto intenzivní války mezi řidiči a vedením města, je tu krátký úryvek rozhovoru, který dal náměstek Scheinherr pro server Flowee.

  Městu se hlavně vyhnout

  Redaktor se náměstka dotazoval na možný negativní dopad zdražování MHD v kontextu toho, kolik lidí bude v Praze jezdit autem.

  „Neberu dopravu jako konflikt mezi auty, chodci a cyklisty. My zkrátka podporujeme to, aby se ve městě dalo žít, dýchat a chodit, a zároveň to, aby se to město dalo nějak objet,“ řekl Scheinherr, který proti řidičům „skutečně nic nemá“, jen chce, aby se Praze vyhýbali.

  Patříte-li mezi ty, kteří musejí jezdit autem i ve městě, máte smůlu. Podobně jako řidiči, kteří musejí využívat trasu na Vypich. Ze dvou pruhů už je jen jeden. Stačí si počkat na pořádné „zašpuntování“ dopravy, což bude možné voličům předložit jako důkaz toho, jak je to s řidiči v Praze neudržitelné.

  Magistrátní metoda cukru a biče

  Zastupitelé věří, že metodu cukru a biče ovládají dokonale. Město řidičům „sebere“ Smetanovo nábřeží (teď kus, příště už celé), ale podle primátora Zdeňka Hřiba tím obyvatelé získají skvělé místo k příjemnému posezení.

  Pražané si jistě pamatují, když byla řidičům vystavena stopka v okolí magistrátu. Parkoviště na Mariánském náměstí nahradila pěší zóna, zeleň a mobiliář.

  „Do ulic patří život Pražanů. Proto mám radost, že se z parkoviště na Mariánském náměstí stane opravdové náměstí, kde se lépe dýchá a maminky, senioři nebo návštěvníci přilehlých institucí mohou chvíli spočinout v rušném centru. Věřím, že tuto proměnu veřejného prostoru přímo před Městskou knihovnou, Národní knihovnou a budovou radnice Pražané ocení,“ radoval se loni Pavel Čižinský.

  Ze změny si těžkou hlavu nedělali ani další politici. Místo parkování přímo před radnicí si našli místa v modré zóně, kde zabrali místa rezidentům.

  Fotogalerie

  Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

  Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

  Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

  Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

  Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

  Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 23. září 2020, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz