jít naiDNES.cz

Exsparťan Hartig s dcerou mají oba tričko s nápisem „Bojujme za bílou Evropu“

Hartig vybízí ostatní, aby bojovali za bílý kontinent. Všem jistě došlo, že bývalý hráč Bohemky či Sparty se nesnaží zachránit Antarktidu. | foto: Profimedia.cz

Lukáš Hartig (41), bývalý fotbalista Sparty a Bohemky, který si vyzkoušel i angažmá v Rusku, má poněkud kontroverzní pověst. Na hřišti býval tvrdý rabiát a mluvilo se i o tom, že se v mládí hlásil ke skinheadům. On to sice popíral, ale jisté sklony ke xenofobii u něj vidíme i teď. Zapojil se totiž do kontroverzního projektu serveru Rowdie.cz a propaguje módní kolekci, která na potiscích ukrývá rasistické poselství. „Bojujme za bílý kontinent,“ zní nápis na tričku, které má Hartig na sobě. Co si o tom myslet?

Rowdie.cz jsou stránky nechvalně proslulých fotbalových násilníků, kde propagují oděvní značku fotbalové subkultury. Značka skrývá identitu vlastníků. Autoři stránek to vysvětlují tak, že jsou si vědomi problematických nápisů a skrytých významů, a jedním dechem se distancují od podpory nacismu a rasismu. Loga na oděvech ale obsahují jednoznačné rasistické symboly.

Například tričko za 390 korun zdobí  nápis „Fight for White Continent“, což je v překladu „Bojujme za bílý kontinent“, a tím, kdo tento módní výstřelek propaguje, je bývalý ligový fotbalista Lukáš Hartig, který si v minulosti s pražskou Spartou zahrál Ligu mistrů.

Hartig má na snímku na sobě již zmíněné tričko a usmívá se, jako by byl štěstím bez sebe. Po své pravici má podobně vysmátou malou roztomilou holčičku, která má na sobě „rasistické“ tričko také. Podle facebookových stránek Rowdies.cz jde o jeho dcerku.

Lukáš Hartig spolu s roztomilou holčičkou vybízí k tomu, aby lidé bojovali za...

Lukáš Hartig spolu s roztomilou holčičkou vybízí k tomu, aby lidé bojovali za bílý kontinent.

E-shop Rowdie.cz, který je pod výrobou trička podepsán, se rasistický nápis snaží zklidnit roztomilým tučňákem, i proto Hartig a všichni, kteří si tričko někdy vezmou na sebe, působí jako ochránci zvířat, kteří chtějí zachránit Antarktidu.

Tričko, které propaguje bývalý ligový fotbalista Lukáš Hartig.

Tričko, které propaguje bývalý ligový fotbalista Lukáš Hartig.

Vzhledem k tomu, že Lukáš Hartig se otevřeně hlásí ke krajní pravici a již zmíněný server je expertem na podobně kontroverzní trička, tak je zřejmé, že ti, co tričko s nápisem „Fight for White Continent“ nosí, se o záchranu Antarktidy ani zdaleka nezajímají. Možná ani nevědí, že se Antarktidě říká bílý kontinent.

Tučňák je roztomilý, jeho křídla ale budí hrůzu.

Tučňák je roztomilý, jeho křídla ale budí hrůzu.

Bílý kontinent je pro Hartiga a spol. nejspíše vysněná budoucnost pro Evropu. To znamená: Rádi by vypudili všechny jiné barevné rasy ze „svého kontinentu“. 

Lukáš Hartig není jediným, kdo se do kontroverzní kampaně zapojil. 

Server Rowdie.cz láká například i na tričko s „pravou Spartou“, kde jsou vyobrazeni hajlující sparťané z období druhé světové války, toto tričko propagují bývalí reprezentanti Tomáš Řepka a Jaromír Blažek.

Tomáš Řepka propaguje velice kontroverzní tričko. Ví vůbec, co má na sobě?

Tomáš Řepka propaguje velice kontroverzní tričko. Ví vůbec, co má na sobě?

Zpět k Hartigovi. Muž, který svou profesionální kariéru odstartoval ve třiadvaceti letech v pražských Bohemians, kontroverzní trička nosí velice rád.

V minulosti byl už například viděn a vyfocen v tričku s nápisem „Proti islámu“. 

Lukáš Hartig v dalším kontroverzním tričku.

Lukáš Hartig v dalším kontroverzním tričku.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:12 31. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  286
 • Trapas
  46
 • Tvl
  24
 • Haha
  20
 • Sladký
  11
 • Cože
  9
Komentáře

Mohlo by vás zajímat