Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Češi i přes varování ministerstva chtějí do Itálie. Kam tam konkrétně nejezdit?

  Evropu paralyzuje strach z epidemie koronaviru. | foto: Reuters

  Dovolená na severu Itálie? Pro Čechy stále lákavá destinace, ale za jakou cenu? Itálie je pro Evropu epicentrem nákazy a na koronavirus v ní už zemřelo více než padesát lidí. Z Lombardie se navíc nákaza šíří dál a Češi, kteří si v oblasti naplánovali svou dovolenou, riskují zdraví nejen své, ale také všech, kteří s nimi přijdou po návratu do kontaktu. Proti vycestování do postižených oblastí už se postavily také cestovní agentury, které svým klientům tyto cesty vymlouvají. Většina však varování neřeší.

  Lyžování na severu Itálie každoročně láká tisíce Čechů, kteří na své oblíbené lokality nedají dopustit. Situace je však nyní vinou koronaviru kritická. V oblasti bylo již nemocí nakaženo přes dva tisíce lidí a všech pět nakažených lidí v České republice si nemoc přivezlo z Itálie.

  Přestože doma Češi panikaří, vykupují obchody a útokem vzali také lékárny, kde nyní chybí roušky a respirátory, své zaplacené dovolené se mnozí vzdát nechtějí.

  „Mám koupený zájezd do střediska Madonna di Campiglia ve Val di Sole, tak se tam příští týden vypravím,“ citovalo Právo jednoho z Čechů, kteří upřednostnili Itálii před bezpečnější lokalitou.

  Tento týden však nemocných skokově přibylo a do všeho se vložily také cestovní agentury. Když jsme se pokusili u zákaznické podpory zjistit více informací o možné dovolené v Lombardii, byli jsme ihned varováni.

  „Do této oblasti nedoporučujeme v tuto chvíli cestovat, pokud to není nutné,“ uvedl pracovník cestovní agentury. Rizikové oblasti jsou vyznačeny na mapce.

  Lombardie je oblíbenou turistickou destinací mnoha Čechů.

  Zdaleka ne všichni si však rady berou k srdci, riskují tak možnost nákazy.

  „Češi samozřejmě ruší nějaké cesty do Itálie, dost jich ale jede. Konkrétně do Lombardie momentálně evidujeme třicet storen,“ řekla nám tisková mluvčí společnosti Invia s tím, že lidé se sice na koronavirus v oblasti vyptávají, ale touha po lyžování je často větší.

  Zatímco se někteří Češi odmítli vyhnout ohnisku nákazy, italská vláda rozhodla o postupné izolaci nakažených obcí. Ty nyní není možné navštívit ani je opustit, pokud by toto někdo porušil, hrozí mu trestní stíhání a pokuta.

  Ministerstvo zahraničí Čechům doporučuje, aby necestovali do oblasti Lombardie, Benátska a vyhnout se mají také regionu Emilia-Romagna či Piemont.

  Další z rizikových oblastí je středisko Auronzo di Cadore, z něhož si přivezl nemoc Čech, který byl v oblasti na dovolené s manželkou a čtyřmi dětmi, všichni jsou nyní v domácí karanténě.

  Turisté z České republiky, kteří se i přes veškerá rizika rozhodnou do oblasti odcestovat, musejí počítat s tím, že Bezpečnostní rada státu zastavila lety z ČR do severní Itálie.

  Zastavení se týká letů z Prahy do Benátek, Milána a Boloni. Zároveň jsou zrušeny lety do Jižní Koreje.

  Zrušené lety do severní Itálie:

  Praha – Benátky (VCE) / EasyJet, ČSA

  Praha – Benátky (TSF) / Ryanair

  Praha – Boloňa / Ryanair, ČSA

  Praha – Milán (MXP) / EasyJet, ČSA

  Praha – Milán (BGY) / Ryanair

  Brno – Milán (BGY) / Ryanair

  „O smysluplnosti rušení těchto spojů se dá diskutovat. Není například zrušen let z Florencie, která je vzdálená jen pár minut vlakem od Boloni, nikdo nebude kontrolovat nesčetné množství přestupních letů a vůbec není potřeba zmiňovat autobusové spoje, případně cestovatele vlastním autem,“ je uvedeno na serveru Honzovy letenky, kde Češi nejnovější zákaz horlivě řeší.

  Fotogalerie

  Premium

  Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

  Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

  Premium

  Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

  Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

  Premium

  KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

  Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 8. dubna 2020, svátek má Ema
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz