Terorista z Liverpoolu jel odpálit stejnou katedrálu, kde ho pokřtili. Zřejmě duševní problémy

16. listopadu 2021
Nechybělo moc a měl na hlavě svatozář. Syrsko-irácký migrant Emad Jamil Al Swealmeen se po příchodu do Británie vzdal islámu, nechal se pokřtít a svědomitě pracoval jako šéfkuchař v pizzerii. Náramně si ho pochvaloval i seniorský pár, který „Enza“ ubytoval nedlouho po jeho příchodu. Britská policie i tajná služba teď vyšetřují, co dvaatřicetiletého migranta vedlo k tomu, že s bombou mířil k té samé katedrále, kde se před čtyřmi lety stal údajně vzorným křesťanem. Jen díky hrdinnému taxikáři Davidu Perrymu se mu teroristický útok nezdařil.

Životní cesta liverpoolského teroristy, který při výbuchu podomácku vyrobené bomby v taxíku naštěstí zemřel jako jediný, byla mimořádně klikatá. Narodil se v Iráku, vyrostl v Sýrii, ale roku 2014 se rozhodl vyrazit za lepším životem do Evropy.

Jeho cesta skončila až v Británii, jenže během vrcholící migrační krize mu úřady odmítly udělit azyl. To Emada Jamila Al Swealmeena zjevně naštvalo. Zanedlouho jej totiž policie zadržela, jak se po Liverpoolu promenáduje s nožem.

Vůz nakonec explodoval před porodnicí.

Mladému migrantovi zjevně došlo, že tudy cesta nevede. A tak začal sekat latinu. V roce 2015 zaklepal na dveře liverpoolské katedrály, že se vzdal islámu a teď by se rád stal křesťanem. Absolvoval tedy kurz, který křesťanskou víru vykládá, a v roce 2017 byl v té samé katedrále pokřtěn.

Kromě toho si mladý muž našel práci, postupně se vypracoval až na šéfa pizzerie. Také si změnil jméno na západněji znějící Enzo Almeni, což byla pocta zakladateli automobilky Ferrari.

Miloval auta, také proto se přejmenoval na Enza.

Co tedy mladého muže, který se v Evropě na pohled relativně dobře aklimatizoval, vedlo k radikalizaci a zosnování teroristického útoku, navíc na tu samou katedrálu, kde byl pokřtěn?

Zatím to neví nejen tajná služba, ale ani liverpoolský pastor Malcolm Hitchcott, který i s manželkou Almenimu poskytl na osm měsíců a zcela bezplatně střechu nad hlavou v jejich domě, a to když v roce 2017 neměl žádné peníze.

„Cítil jsem se otupělý, když jsem se dozvěděl, že za tím stojí tak krásný člověk. Je nemožné tomu uvěřit. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohl radikalizovat,“ cituje pastora server Mail Online.

Pastor Malcolm Hitchcott vzal migranta pod svá křídla, nyní je v šoku.

„Je to škoda života. Ale měli bychom být vděčni za to, že nezabil nikoho jiného,“ doplňuje ho manželka.

Britská média prozatím informují, že žhavou teorií policejního vyšetřování jsou problémy duševního rázu.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Ohodnoťte článek
Komentáře