Sex za léky, všude kondomy a prostitutky! Lékaři bez hranic čelí obřímu skandálu

Přispíváte na chod neziskové organizace Lékaři bez hranic? Pak se budete zřejmě hodně divit, kde možná vaše peníze skutečně končí. Stanice BBC přišla s obviněním, že pracovníci organizace během válečných misí v Africe prý vesele holdují sexu s místními dívkami a prostitutkami! To ale není zdaleka vše, sex měli nabízet dívkám i výměnou za léky či zdravotní péči. Jedna z pracovnic navíc měla být za oznámení situace vystavena šikaně a sexuálnímu obtěžování.

S odhalením velkého „tajemství“ neziskové organizace Lékaři bez hranic přišla trojice bývalých pracovnic. Zároveň ovšem uvedly, že se jejich obvinění netýká samotných lékařů a zdravotních sester, ale vedení organizace a dalšího personálu. Mezi těmi jsou ovšem radovánky s místními ženami v podstatě každodenní záležitostí. Svědectví přinesl server BBC. Stanice přiznává, že se jedná o nařčení od jednoho nejmenovaného zdroje. Pokud by se závažné obvinění potvrdilo, šlo by o skandál nebývalých rozměrů.

Trojice bývalých pracovnic se rozhodla zůstat v anonymitě ze strachu, že by se pak ocitly na blacklistu světových humanitárních agentur. Jak jedna z nich prozradila, že zcela běžnou praxí pro šéfy Lékařů bez hranic bylo, že africkým dívkám za sex nabízeli léky či lékařskou péči.

Například jeden předních zaměstnanců si prý běžně vodil prostitutky rovnou do sídla organizace v Keni.

Ty dívky byly velmi mladé a vědělo se, že to jsou prostitutky,“ říká jedna z bývalých pracovnic. Zároveň dodala, že šlo o muže vysokého věku a i vzhledem k jeho postavení se bála události hlásit.

„Cítila jsem, že někteří starší muži z vedení zneužívali svou moc. Byli tam dlouho a prostě využívali svoje výsadní postavení. Často jste viděli muže středního nebo vysokého věku, jak si užívá párty s mnohem mladšími místními dívkami,“ popsala.

Sex na záchodech, rozházené kondomy

Snad ještě horší zážitky má pracovnice, která se věnovala HIV pozitivním pacientům v centrální Africe.

„Byl tam starší kolega, který si nastěhoval ženu rovnou do sídla Lékařů bez hranic. Všem bylo jasné, že je to prostitutka, ale on ji nazýval přítelkyní. Pak jsem viděla jiného kolegu, ten šel na toaletu s místní prostitutkou. Sama jsem se jí ptala, o co šlo, a řekla mi, že jí zaplatil a měli sex,“ prozrazuje.

Loď Aquarius, neboli Vodnář, patří organizaci Lékaři bez hranic. Ta operuje ve...

Organizaci Lékaři bez hranic patří loď Aquarius, na níž před pár dny do Evropy připlulo 629 migrantů.

Jenže pak se dokonce i sama pracovnice stala obětí sexuálního obtěžování od některých kolegů. „Jeden z nich mi udělal ze života peklo. Vodil si prostitutky do mého pokoje a přímo přede mnou si s nimi užíval. Nejhorší bylo, když jsem na pár týdnů odjela pryč, pak jsem se vrátila a po mém pokoji byly rozházeny použité kondomy. Bylo mi hrozně.“

Když se prý žena rozhodla o obtěžování informovat, vedení jí nabídlo, že si s mužem promluví. Zároveň ji ale nadřízení upozornili, že pokud se s kolegou nenaučí vycházet, hrozí jí vyhazov.

Sex s přeživšími eboly

Asi nikoho nenechají chladným ani zkušenosti třetí ženy, které se prý starší kolega chlubil, jak je jednoduché vyměnit léky za sex v Libérii. 

„Řekl: V Libérii je to tak jednoduché, dostat sex za léky! Dokonce říkal, že spousta mladých dívek, které ztratily rodiče při epidemii eboly, udělají pro léky cokoliv,“ vzpomíná na slova chlípného kolegy,

Lékaři bez hranic: Pro nás je to málo

K obviněním bývalých zaměstnankyň se už vyjádřila také samotná organizace Lékaři bez hranic. Ta se nechala slyšet, že informací k potvrzení obviněním je jen málo, přesto je však bere velmi vážně.

„Víme, že Lékaři bez hranic nejsou vůči těmto problémům imunní a bereme ta obvinění velmi vážně. Máme zavedené mechanismy, které mají těmto problémům předcházet, odhalovat je a řešit. Podívali jsme se na ta tvrzení, ale nedostatek podrobností nám to znesnadňuje. Na jejich základě jsme nemohli potvrdit konkrétní obvinění,“ stojí v prohlášení.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:58 sobota 20. října 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  30
 • Super
  17
 • Cože
  13
 • Trapas
  13
 • Haha
  9
 • Sladký
  9
Komentáře