jít naiDNES.cz

Kontroverzní Kurdové: Vraždí za vlastní stát, ale jediní bojují proti IS

Kurdské milice stojí v čele sil, které v Sýrii a Iráku bojují proti organizaci Islámský stát | foto: Profimedia.cz

Kurdové se nesvezli na uprchlické krizi a usilovně bojují proti Islámskému státu. Slaví úspěchy. Kurdské jednotky Pešmerga ovládly město Sindžár a na to konto jsou Kurdové Araby obviňováni, že zneužívají boj proti Islámskému státu, aby mohli dobývat nová území. Co jsou tihle bojovní Kurdové vlastně zač, a čeho chtějí dosáhnout?

Kurdové obývají území Turecka, Iráků, Íránu, Sýrie a Arménie. V Evropě jich je nejvíc v Německu, dokonce až 800 000 lidí. Kurdové žijí ale i ve Francii a Rusku.

I když mají něco jako svůj stát, je Kurdistán spíše autonomní oblastí, která se rozprostírá na území pěti samostatných států. Kurdové jsou tedy v podstatě nejpočetnější národ, který vlastní stát nemá. To možná vysvětluje jejich bojovnost.

A není se čemu divit. Když se v arabských zemích o někom řekne, že je jako Kurd, znamená to, že je velmi tvrdohlavý. Největší ránu Kurdům zasadil diktátor Saddám Husajn. Jeho režim v letech 1986-1989 zabil na 182.000 Kurdů.

Komplikovaný vztah Kurdů a Turecka

Nejvíc Kurdů v současné době žije v Turecku. Pro Turecko jsou ale Kurdové možná větší problém než Islámský stát. Stále častější jsou krvavější střety mezi tureckou armádou a kurdskými radikály. Ti jsou pro Turky ve stejné kategorii jako džihádisté z IS.

Kurdové zase obviňují tureckého prezidenta Erdogana, že skrytě podporuje islámské radikály v Sýrii, protože mají s Tureckem společné nepřátele - Bašára Asada a kurdské bojovníky.

Jménem Kurdů vystupuje PKK (Strana kurdských pracujících), která vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku, a právě tam je zakázaná. U jejího zrodu stál v roce 1978 kurdský vůdce Abdullah Öcalan, který je nyní v tureckém vězení.

Fotogalerie

USA považují PKK za teroristickou organizaci, ale zároveň oceňují jeho ochotu zasáhnout proti Islámskému státu.

Kurdové proti Islámskému státu

Iráčtí Kurdové postavili proti Islámskému státu Četu smrti, která je složená například i z tanků, které si bojovníci vyrobili z traktorů.

Mladí kurdští muži a ženy bojují s Islámským státem také pomocí českých zbraní. Kurdští Pešmergové (v překladu „na smrt jdoucí“, pozn. red.), tedy ozbrojené kurdské milice, jsou zatím proti Islámskému státu úspěšnější než irácká armáda.

Kurdské jednotky ovládají pás území táhnoucí se podél tureckých hranic od Kobani po Irák. Naposledy dobyly irácké město Sindžár.

Kritika iráckých Arabů, že Kurdové zneužívají boj proti džihádistům k tomu, aby získali dobytá území pro sebe, může být oprávněná, ale nasazení a odvahu nelze Kurdům upřít.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 27. března 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  72
 • Cože
  10
 • Trapas
  10
 • Sladký
  10
 • Haha
  9
 • Tvl
  9
Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře