Terorismus, nebo náhoda? Výbuch palestinské ambasády v Praze policie odložila

Vražda, atentát, nebo nešťastná náhoda? 1. ledna roku 2014 otřásl palestinskou ambasádou v Suchdole výbuch, který si vyžádal život velvyslance Džamála Muhammada Džamála. Přímo v rukou mu explodovala nálož, utrhla mu obě ruce a způsobila masivní krvácení. Policie vyloučila cizí zavinění a případ odložila, rodina velvyslance si však stála za tím, že šlo o teroristický útok. Jaké pochybnosti kolem případu panují?

Byla to kauza jako hrom. V první lednový den roku 2014 otřásla palestinskou ambasádu v Suchdole, kam se jen chvíli předtím přestěhovala z Troji, mohutná exploze. Vyžádala si jeden lidský život, „náhodou“ šlo zrovna o nejvýše postaveného zaměstnance, samotného velvyslance Džamála Muhammada Džamála.

Pozdější vyšetřování odhalilo hrůzné detaily výbuchu. Nálož Džamálovi explodovala přímo v rukou, které mu rázem v podstatě utrhla. Z jedné nezbylo nic, z té druhé pouze cáry. Osudným se mu zřejmě staly střepy, které zasáhly oblast břicha a způsobily masivní krvácení. Velvyslanec byl do pár hodin mrtvý.

Policisty klidný vstup do nového roku rozhodně nečekal, naopak měli práce nad hlavu. Okamžitě se totiž roznesly spekulace o tom, že šlo o teroristický útok. A vzhledem k okolnostem se právě zpráva o terorismu brala několik dní po výbuchu za hotovou věc.

Údajně měla explodovat nálož nastražená v trezoru. Do podezření se dostala stěhovací firma, která pomáhala zařízení ambasády do Suchdola stěhovat. Její zaměstnanci měli trezor ve svých rukou minimálně dvě hodiny a zřejmě byli těmi posledními, kteří s ním před Džamálem manipulovali.

Velvyslanec Džamál Muhammad Džamál s manželkou.

Pak ale začaly o zprvu zaručené informaci o terorismu panovat pochyby. Třeba bezpečnostní expert Andor Šándor se pro Blesk nechal slyšet, že o cílený útok rozhodně nešlo. A kdyby snad náhodou, pak jedině z osobních důvodů, protože politicky orientovaný čin to jistě být nemohl.

Pohřeb Džamála Muhammada Džamála proběhl v rodné Palestině.

Stejným směrem se pak začalo ubírat i policejní vyšetřování, které kriminalisty navíc zároveň svedlo ještě k úplně jinému případu. V prostorách ambasády našli hned dvanáct nelegálně držených zbraní, konkrétně čtyři samopaly a osm pistolí ze 70. a 80. letech. Použity ale podle policejních expertiz nikdy nebyly.

Zjistilo se navíc, že Džamálovi v rukou vůbec nevybuchla trhavina ukrytá v trezoru. Měl ji totiž v ruce a dost možná se ji právě do sejfu teprve chystal ukrýt, protože policie na místě objevila i dráty k instalaci bomby. Konkrétně šlo o plastickou trhavinu semtex.

K explozi pak došlo nejspíše neodbornou manipulací. Džamál Muhammad Džamál byl sice v Palestině členem hlavní politické strany Fatah, která má řadu militantních odnoží, on sám byl však vždy diplomatem a průpravu k manipulaci s trhavinami neměl. Je navíc možné, že výbušnina explodovala samovolně, třeba kvůli stáří a klimatickým podmínkám způsobeným při stěhování.

Policie výbuch na palestinské ambasádě odložila. Cizí zavinění bylo vyloučeno.

Ačkoliv se o možnosti teroristického útoku i nadále spekulovalo a pevně za ní stála především velvyslancova dcera, policie možnost cizího zavinění rázně odmítla. O více než půl roku později, konkrétně 30. června 2014, nakonec kriminalisté případ odložili. Palestinská ambasáda se jak za výbuch, tak i za nelegální držení zbraní omluvila.

Ačkoliv to zprvu vypadalo, že se palestinské velvyslanectví bude opět stěhovat, jeho zaměstnancům se podařilo uchlácholit nespokojené obyvatele z okolí a ještě v únoru pro ně uspořádali den otevřených dveří. V Suchdole tak ambasáda stojí dodnes.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:05 neděle 4. listopadu 2018. Anketa je uzavřena.

  • 8
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 5