Týrání zvířat, nebo užitečný krok? Lidé dělají díry do krav, k čemu jim to je?

To, jak vypadá kráva, ví i dítě z mateřské školky. Informace, že mají některé krávy na svém těle lidmi vytvořené otvory, jistě překvapí mnoho lidí. Přitom se jedná o operaci, která je stará minimálně sto let!

Poukázat na fenomén „děravých krav“ se pokusil v roce 2013 Karel Wágner. Ten ve svém blogu na serveru iDNES.cz uvádí mnoho informací, ze kterých se lidem dost možná i zvedne žaludek.

Autor tak chce informovat o krávách, které mají na svém těle z boku zvláštní díru. Odborně se to nazývá kanyla a její význam se velmi liší od toho, co znáte u doktora.

„Ta má nejčastěji sloužit k přístupu do zažívacího traktu krávy, což má odbor­níkům umožnit studium a analýzu procesů v zažívacím ústrojí,“ uvádí Wágner ve svém článku.

Takhle vypadají „Děravé krávy“.

Zajímavé je, že „děravé krávy“ nejsou žádnou novinkou. Podle Wágnera se chirurgické zavedení kanyly aplikuje u krav už od 20. let minulého sto­letí.

První kanylovanou krávu bychom ale dohledali v USA zhruba okolo roku 1886. Lidé tedy dělají díry do krav už více jak sto let.

Pro vědce a chovatele je to užitečné, pro ochránce zvířat nepochopitelné.

Podle webu Ekolist trvá vybudování kanyly přibližně hodinu a půl. „Plastové obutí vstupu široké kanyly se poté hojí 4–6 týdnů, než ‚zaroste‘. Pak už je jen volným otvorem, podobně jako stopa po náušnici nebo piercingu,” píše se na Ekolistu.

Je to podle vás týrání zvířat?

A jak probíhá manipulace s „dírou do kravského těla“? Vcelku jednoduše. Podle Karla Wágnera mohou chovatelé jednoduše vsunout ruku otvorem až do bachoru (jednoho ze čtyř žaludků krávy).

„Experimentátoři prohlašují, že kanylovaná kráva je v pohodě a vůbec jí sahání do žaludku nevadí, jako jí nevadí, když jí dírou přímo do žaludku nasypou nějaké to krmivo,“ poznámenává k drastické kanyle Wágner.

I přestože zavádění kanyly vypadá hodně barbarsky, tak cílem má být podle webu Ekolist pomoci krávám s trávením. Pro mnoho lidí je tento krok ale naprosto nepřijatelný.

Bojí se totiž toho, že z původně vědeckého výzkumu se stane jen dobrý byznys pro chovatele. Těm by se nový způsob krmení krav mohl příliš zalíbit...

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 úterý 5. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 82
  • 78
  • 36
  • 13
  • 11
  • 10