Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Volby za časů korony: Speciální komise v oblecích a hasiči místo vyděšených dobrovolníků

  Od páteční čtrnácté hodiny se po celé České republice otevřou volební místnosti. Volit se bude do krajských zastupitelstev, někde pak i do Senátu. Letošní volby nemají v historii obdoby a může za to pochopitelně koronavirus. Kvůli němu volby pro některé začaly už ve středu, kdy mohli lidé v karanténě volit z auta na specializovaných stanovištích. I nyní na občany čeká řada novinek a překvapení.

  Volební místnosti se v pátek otevřou od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin. Všichni voliči mají povinnost mít s sebou roušku či respirátor a dodržovat nařízené rozestupy. Odstupy musejí držet nejen jeden od druhého, ale i od volební komise. V danou chvíli si každý bude muset ochranu obličeje sundat, aby komise mohla ověřit jeho totožnost.

  Úřady voliče upozorňují, že i když jim komise nemůže zabránit v tom, aby odvolili i bez roušky, může je poté čekat přestupkové řízení.

  První novinku si někteří mohli prohlédnout, případně i vyzkoušet. Letos poprvé byla zbudována drive-in stanoviště, kde mohli z auta hlasovat lidé v karanténě.

  Nakažení nebo lidé s možným projevem nákazy dostali ještě další možnost, jak se voleb zúčastnit. Pokud se dopředu nahlásili, přijede až k nim domů speciální volební komise v ochranných oblecích i s volební urnou. A nejedná se o jednoduchou proceduru, na členy těchto komisí čeká nejen dlouhé cestování po jednotlivých regionech, ale i nekonečné přípravy na hlasování.

  „Ve Zlínském kraji bude volit 129 lidí, co jsou covid pozitivní nebo podezřelí. Komisím není, co závidět. Musejí se 129krát převléknout do obleku a pak vysvléknout, izolepou musejí utěsnit rukávy, nohavice a švy. Do toho trojí rukavice, respirátor a štít. Po každém voliči pak sprcha dezinfekcí,“ popsal na sociálních sítích Josef Kvasnička.

  Přísná opatření musí dodržovat i komise ve volebních místnostech. Ministerstvo vnitra už dopředu oznámilo, že jen kvůli ochranným pomůckám se letos volby prodraží až o 100 milionů korun. Po celé republice bude zasedat 13 tisíc komisí, které musejí mít nahlášeny své náhradníky. Samozřejmostí je podpis dokumentu, který potvrzuje, že nikdo z nich nemá covid-19.

  Komise nebudou dohlížet pouze na řádný průběh voleb, ale podle nařízení hygieniků musejí pravidelně provádět dezinfekci například stolů či tužek, které mají k dispozici.

  Přestože tradičně patří účast ve volební komisi k hodně vítaným „brigádám“ a obecně je o ně vždy enormní zájem. Letos některá města a obce musely řešit odhlašování dobrovolníků, kteří ze strachu před možnou nákazou svou účast raději vzdali.

  Na některých místech se připravují na situaci, kdy povolají do komise dobrovolné hasiče či jiné zástupce bezpečnostních složek.

  „Ke konci srpna jsme měli nedostatek komisařů, protože právě starší občané se letos hlásili v menší míře než obvykle. Vyzvali jsme tedy veřejnost přes sociální sítě a média a během několika dnů se nám komise naplnily,“ uvedla mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová s tím, že se situace neustále měnila a odhlašování bylo více než v jiných letech.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

  Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

  Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

  Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

  Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

  Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 25. listopadu 2020, svátek má Kateřina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz