Kotlebova vlaková domobrana? K hlídkám se vyjádřila policie i dráhy

Kotleba vzal spravedlnost do svých rukou a když jeho hlídky narazí na problémového cestujícího, mají ho zadržet do doby, dokud nedorazí policie. | foto: koláž Expres.cz

Slovenský krajně pravicový politik Marian Kotleba v pondělí vyslal vycvičené hlídky na vlakové tratě, které podle něj patří mezi rizikové. Lístky si ale samozvaní strážci zákona musejí kupovat sami. Nyní se k jejich konání vyjádřila slovenská policie i mluvčí slovenských drah.

Poslanec Marian Kotleba (ĽSNS) má po slovenských volbách do parlamentu větší politickou moc a na to konto mu narostl i pořádný hřebínek. S pomocí svých holohlavých nohsledů kontroluje pořádek ve slovenských vlacích.

Kotlebovi strážci ale čelí kritice, že dělají práci, k níž má oprávnění pouze policie. Reakce slovenské policie na „konkurenci“ je překvapivě docela mírná.

„Každý občan této země může zabránit spáchání trestného činu, může pomoci jinému občanovi do příchodu policie, i kdyby při tom formálně spáchal trestný čin, není za to trestně odpovědný,“ řekl TV Markíza policejní prezident Tibor Gašpar s tím, že Kotlebovi muži jen nesmí využívat oprávnění, která mají příslušníci policejního sboru.

Vedení slovenských drah je daleko ráznější. „Ve vlacích Železniční společnosti Slovensko nemůže dělat žádnou činnost jiný subjekt bez dohody s naší společností. Na bezpečnost cestujících dohlíží vlakový personál a aktivně spolupracujeme se Železniční policií,“ vyjádřila se pro TV Markíza Jana Morháčová ze Železniční společnosti Slovensko.

Velitelem kontroverzních hlídek je poslanec Peter Krupa, který si nedávno do parlamentu přinesl zbraň. Podle webu čas.sk je zřízení kontroverzních hlídek reakcí na incident, který se odehrál ve stanici v Tlmačoch, kdy jeden cestující přepadl mladou ženu.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 4:53 11. srpna 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  68
 • Trapas
  22
 • Cože
  18
 • Tvl
  12
 • Haha
  11
 • Sladký
  8
Komentáře