Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Koronavirus není chřipka, populace na něj nemá imunitu,“ vyvrací mýtus lékař z Oxfordu

  Stále častěji někteří opakují názor, že koronavirus je svým způsobem „jen“ jiný druh chřipky, a tak není třeba volit tak přísná bezpečnostní opatření. Toto je však mýtus, který odborníci z celého světa vyvracejí. Koronavirus je pro společnost v tuto chvíli nebezpečnější než sezonní chřipka, na niž si lidstvo za desítky let stihlo vytvořit jistou imunitu. Lékaře a vědce v těchto dnech nejvíce zaráží skutečnost, že se nemoc v populaci šíří ještě rychleji, než se původně očekávalo.

  Přestože jakákoliv panika rozhodně není namístě, bagatelizování koronaviru s tvrzením, že se jedná pouze o „trochu jinou chřipku“, je podle lékařů zcela mylné.

  Koronavirus je pro odborníky v tuto chvíli velkou neznámou, je to specifický druh viru, který proniká do buněk uvnitř hostitele a tam se množí a narušuje běžnou funkci lidského těla. Název viru je odvozen od latinského „corona“, což znamená koruna. Tento název byl zvolen proto, že virus má ostnatou skořepinu, která se má podobat královské koruně.

  Koronavirus, který vzešel z čínského Wu-chanu, je pro lékaře zatím poměrně velkou neznámou, protože doposud nikdy nebyl zkoumán. Onemocnění, které virus způsobuje, bylo pojmenováno covid-19. 

  Koronaviry jsou rodina virů, které infikují širokou škálu různých druhů, včetně lidí, skotu, prasat, kuřat, psů, koček a divokých zvířat. Například netopýři měli virus zatáhnout až na trh ve Wu-chanu, odkud se onemocnění začalo šířit do světa.

  „Doposud jsme u lidí zaznamenali nákazu jen šesti druhy koronaviru. Čtyři z nich způsobovaly jen běžné nachlazení. Od roku 2002 se však objevily dva nové koronaviry, které se mohou šířit mezi lidmi a vedou k závažným zdravotním problémům,“ sdělila pro Daily Mail lékařka Helena Maierová z Pirbrightova institutu, která připomněla onemocnění SARS a MERS.

  Nakažených umírá jen zlomek, tak proč ta panika?

  Častým argumentem lidí, kteří se vymezují proti veškerým zmínkám ohledně koronaviru, je statistický údaj, jenž ukazuje, že na nemoc umírá 1–2 procenta nakažených.

  Lékaři však vysvětlují, proč je covid-19 tak celosvětově sledovaný fenomén. Ví se o něm příliš málo a rychlost jeho šíření je zarážející.

  SARS, ke kterému byl covid-19 často přirovnáván, zabil téměř 800 lidí. Zemřel tehdy v průměru každý desátý nakažený, oproti tomu je aktuálně řádící koronavirus výrazně méně „smrtící“, ale neméně nebezpečný.

  „Nové viry se mohou šířit v populaci mnohem rychleji než viry, které neustále cirkulují, protože k nim nemáme imunitu. Většina sezonních chřipkových virů má úmrtnost menší než 1 z 1000 lidí. Tady mluvíme o viru, u kterého nechápeme celé spektrum závažnosti, je ale možné, že úmrtnost může být až dvě procenta,“ říká profesor Oxfordské univerzity Peter Horby.

  Úmrtnost viru se však zdá být ještě nižší, než ukazují aktuální statistiky. Podle lékařů mohlo být především na přelomu roku mnoho lehkých případů nemoci, kdy lidé ani nevyhledali lékařskou pomoc.

  „Pravděpodobně nám chybí tento ledovec mírnějších případů. Ale musíme pracovat s daty, která máme. Úmrtnost na úrovni dvou procent by byla srovnatelná s pandemií španělské chřipky z roku 1918. Takže se bavíme o celosvětově významném problému,“ dodal Horby, který připomněl pandemii, jež před více než sto lety zabila mezi 50 až 100 miliony lidí.

  Na rozdíl od koronaviru tehdy na nemoc umírali především zdraví jedinci s dobrým imunitním systémem. Covid-19 je naopak nebezpečím pro starší lidi.

  Fotogalerie

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

  Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

  Premium

  Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

  V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 30. března 2020, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz