Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Čeští policisté hlídali v Makedonii hranice, nakazili se a letěl pro ně speciál. Švejdar se ohradil

  Čeští policisté se v Makedonii nakazili koronavirem. Domnívají se, že od uprchlíků. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

  Na misi v Makedonii se nakazilo dvanáct ze čtyřiceti českých policistů. Uvedl to server Aktuálně.cz, podle něhož byli nakažení převezeni zpět do Česka vládním speciálem. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara s ohledem na aktuální situaci nyní nebudou do zahraničí vysílány další kontingenty, doplnil server. Policisté v Makedonii hlídali hranice s Řeckem, aby odtamtud neprocházeli dále do Evropy uprchlíci.

  Podle jednoho z policistů, se kterým server mluvil, udělali Makedonci českým policistům testy 4. září, pozitivní test zjistili u dvanácti z nich. Všichni čeští policisté museli do karantény, stejně tak i jejich makedonští kolegové, kteří s nimi sloužili.

  Pro nakažené policisty podle serveru přiletěl vládní speciál 10. září, zbylí přijeli terénními vozy. 

  „Vše probíhalo v utajení, nikde se neobjevila jediná informace o našem návratu, stejně jako o jeho důvodech. Vojáci, kteří si chtěli udělat v Makedonii fotku, dostali zákaz cokoliv fotit,“ řekl serveru policista.

  Podle Řecka Makedonie porušuje dohodu, podle níž mají nejméně do začátku března...

  Uprchlíci na hranicích Řecka a Makedonie

  Nakažení policisté i policisté v karanténě byli umístěni do ubytovny v Kněžmostu u Mladé Boleslavi, kde jim byly udělány další testy, lékař zároveň všem měřil teplotu. 

  „Většina policistů už by měla ubytovnu opustit, někteří museli slíbit, že se budou zdržovat v izolaci,“ uvedl server.

  Podle Aktuálně.cz není jasné, jak se čeští policisté nakazili. Švejdar sice serveru řekl, že policisté byli před odjezdem testováni na koronavirus, policisté, s nimiž web mluvil, to ale popřeli. Policisté jsou přesvědčeni o tom, že je nakazili migranti, uvedl server.

  Švejdar uvedl, že zajištění průjezdu kolony by bylo komplikované, rozhodl proto o tom, že policisté s pozitivním výsledkem testu na koronavirus přiletí armádním speciálem. 

  „Všichni policisté po návratu absolvovali opětovné testování, kdy z dvanácti pozitivních měli znovu pozitivní výsledek pouze dva z nich,“ řekl také Švejdar.

  Čeští policisté působí v Severní Makedonii pátým rokem. Jejich úkolem je zabránit nelegálnímu vstupu cizinců do země a zajistit je v případě, že už na území Makedonie jsou.

  Švejdar: Nic jsem nepotvrdil

  Sám policejní prezident Jan Švejdar, jehož Aktuálně.cz cituje, ovšem na článek později reagoval nečekaně. Ke komentáři autora, že policie nejprve zajímavé zjištění serveru tajila, ale pak jej právě prezident potvrdil, se vyjádřil negativně.

  „Potvrdil? Děláte si legraci? Napsal jsem vám, že vaše informace se nezakládají na pravdě,“ ohradil se Švejdar. 

  Autor článku se následně zeptal, co je v článku nepravdivé, a řekl, že prezidium nejprve nechtělo nic říct, načež Švejdar měl poté potvrdit dvanáct nakažených policistů. Na to mu odpověděl uživatel s přezdívkou „Policajt makedonský“, který podle svých slov patří k policistům, o nichž článek je.

  „Jsem jedním z těch, o kterých je váš článek, a musím říct, že je mi zle z člověka, který vám poskytl ty lži, a také z vás, že vám stačily k tomu, abyste je zveřejnil. Asi hlavní je to, že nikdo nic netajil, jen na naše přání, zejména s ohledem na naše rodiny a děti nezveřejňoval,“ napsal.

  Fotogalerie

  V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

  Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

  Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

  Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

  Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

  Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz