Covid nakazil přes 38 milionů lidí. Slovensko se bojí českého scénáře, ale kráčí stejnou cestou

14. října 2020
Na začátku pandemie byly scénáře s desítkami milionů nakažených považovány za zbytečně dramatické. Teď je situace jiná a zdá se, že dokud lidstvo nevyrobí dostatečně účinnou vakcínu, bude koronavirus velkým strašákem. Americká Univerzita Johnse Hopkinse už potvrdila přes milion zemřelých s nemocí covid-19. Milionové přírůstky nakažených jsou pravidelně už jen otázkou několika dní. Na rozdíl od první vlny pandemie teď s virem výrazně bojuje nejen Česká republika, ale i Slovensko, které zavádí tvrdá opatření.

Pokud se dnes svět baví o 38 milionech nakažených, příští týden bude pokořena čtyřicítka a bude se vyhlížet padesátka. Polovinu případů mají na svědomí tři nejpostiženější státy: Spojené státy, Indie a Brazílie.

Situace se výrazně zhoršuje v Evropě, kde propukají takzvané druhé vlny. Nejhůře je na tom bohužel Česká republika, která se z premianta stala černou ovcí.

Situace v Česku byla varováním i pro okolní země, které s námi postupně uzavíraly hranice a snažily se, aby u nich pandemie opět nepropukla dramatickým způsobem. Jednou z takových zemí bylo i Slovensko, které ale nyní čelí podobným problémům.

„Slovensko se bohužel vydalo českou cestou. Naše křivka má podobný průběh jako česká křivka. Mezi námi a Českou republikou je rozdíl asi dva týdny,“ prohlásil slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí na mimořádné tiskové konferenci.

Slováci přistoupili k razantním opatřením, která jsou v mnohém dramatičtější než v České republice. Od 1. října v zemi platí nouzový stav, během něhož byly omezeny hromadné akce. Roušky je nově povinné nosit nejen uvnitř, ale i venku, pokud nejsou lidé schopni zajistit více než dvoumetrový odstup od ostatních.

„Kde budeme za dva týdny a jestli budeme tam, kde Česká republika, je velmi těžké říct, protože opatření mají v současnosti plošný charakter a jsou velmi přísná,“ řekl slovenský epidemiolog Marek Majdan pro iRozhlas.cz s tím, že pro Slovensko je Česká republika odstrašujícím příkladem toho, co hrozí v případě propuknutí nákazy.

Přestože je na tom Německo zatím v přepočtu na počet obyvatel lépe než zmíněné Slovensko a Česká republika, i tam začíná počet nových případů narůstat. Důkazem toho budiž slova Angely Merkelové, která na své občany naléhala a vyzvala je k vzájemné solidaritě v těžkých časech.

Taxikář Robert v dojemném videu poděkoval doktorům a sestřičkám. Zachránili mu...

„Myslete na to, co je pro vás nejdůležitější. Není to zdraví vaší rodiny, vašich prarodičů? Všechno se to vrátí zpátky: chodit na zábavy a užívat si legraci. Ale to, na čem záleží teď, je něco jiného,“ řekla kancléřka, která byla mnohými považována na politickou vítězku první koronavirové krize. Německo boj s nemocí zvládalo skvěle a popularita Merkelové stoupala.

Nové rekordy oznámilo také Polsko, kde bylo za úterý zjištěno 6526 nových případů nákazy a zemřelo 116 lidí. Stejně jako u nás se i v Polsku obávají především vyčerpání kapacit lékařského personálu.

Naposledy lidmi silně zahýbal případ pacienta, který zemřel přímo v sanitním voze, když čekal na příjem do nemocnice ve městě Nisa. Ředitel nemocnice uvedl, že se podobné případy mohou opakovat, jelikož nemocnice mají lůžka i potřebnou techniku, ale ubývá těch, kteří je mohou obsluhovat.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:11 čtvrtek 11. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • 17
  • 17
  • 16
  • 13
  • 11
  • 11
Komentáře